Przejdź do treści

Najpiękniejsze monety polskie

Lokalizacja Galeria Sztuki Współczesnej
Czas 24.05.2021 - 31.07.2021

Srebrne i złote monety w formie plansz można oglądać przez najbliższe tygodnie na Placu Jana Pawła II. Wystawa inauguruje projekt NAJPIĘKNIEJSZE MONETY POLSKIE w ramach którego zapraszamy na: 


Polecamy wystawę plenerową!
Wystawa pt. WYBRANE MONETY POLSKIE, którą można zobaczyć na Placu Jana Pawła II w Opolu, to ekspozycja 20 plansz z wizerunkami monet pochodzącymi z różnych lat, których jedynym emitentem jest Narodowy Bank Polski. Wśród prezentowanych monet można zobaczyć m.in. srebrną i złotą monetę upamiętniającą setną rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego wydaną w 2021 roku czy monetę upamiętniającą Rok 2000, czyli przełom tysiąclecia. Wśród prezentowanych monet jest także ta z cyklu Historia Polskiej Muzyki Rozrywkowej z wizerunkiem Czesława Niemena, którego wizerunek jest także znany opolanom z „Alei Gwiazd” na opolskim rynku. Celem ekspozycji jest upowszechnienie i popularyzacja wśród mieszkańców wiedzy z zakresu współczesnego wzornictwa polskich monet. Wystawę można oglądać na placu przed galerią przez 6 tygodni. 
Finisaż odbędzie się 27 czerwca br. o godzinie 14.00 na Placu Jana Pawła II.

Polecamy warsztaty rodzinne! 
Projekt NAJPĘKNIEJSZE MONETY POLSKIE którego duża część  realizowana jest w czasie obchodów święta miasta, czyli Dni Opola, a dokładnie w terminie 27 czerwca br. zakłada organizację warsztatów rodzinnych pn. WRZUĆ MONETĘ, w ramach których całe rodziny pod okiem artystów, pedagogów, pracowników galerii będą mogły poznać proces twórczy związany z projektowaniem monety od koncepcji i wykonywania wzoru z masy ceramicznej, zaprojektowania reliefu aż po wypał. Autorskie monety wykonane przez uczestników warsztatów będą wypalone w piecu ceramicznym, który znajduje się w naszej pracowni - w Centrum Edukacji Artystycznej Artpunkt.  
Wejściówki na warsztaty będą do odbioru od 21 czerwca od godziny 12.00 w recepcji GSW/ilość miejsc ograniczona/.

Polecamy spotkanie!
W sobotę - 26 czerwca, o godzinie 16.00 odbędzie się w Galerii Sztuki Współczesnej spotkanie autorskie z Sebastianem Mikołajczakiem, polskim medalierem, wykładowcą na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Sebastian Mikołajczak jest autorem monety wydanej w 2021 roku z okazji upamiętnienia setnej rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. Podczas spotkania autor opowie o pracy grafika projektującego monety w tym monety kolekcjonerskie. A także odpowie na pytania publiczności.

Projekt NAJPIĘKNIEJSZE MONETY POLSKIE ma na celu popularyzację i upowszechnianie wiedzy mieszkańców miasta i regionu w zakresie współczesnego wzornictwa dotyczącego projektowania monet. Obecnie nie wszyscy wiedzą, że monety są projektowane przez artystów profesjonalistów i odnoszą sukcesy na międzynarodowych wystawach. Można je nabyć w oddziałach NBP i kolekcjonować.
Zapraszamy do udziału w projekcie! Czas
24.05.2021 - 31.07.2021
Uwaga!

projekt kilkutygodniowy 

Lokalizacja
Galeria Sztuki Współczesnej
pl. Teatralny 1245-056 Opole