Przejdź do treści

Mini festiwal Jerzego Kosałki w ramach akcji Co robić czekając?

Lokalizacja Galeria Aneks
Czas 05.01.2021 - 13.01.2021

Mini festiwal Jerzego Kosałki w ramach akcji Co robić czekając?

W ramach mini festiwalu Jerzego Kosałki w Galerii Aneks zaprezentowane zostaną trzy instalacje: J***ć wszystkich (05-07.01), No pasaran (08-10.01), Wyjście z nory (11-13.01). 

Jak zawsze w pracach Jerzego Kosałki dadaistyczny humor towarzyszy komentarzowi aktualnej polskiej rzeczywistości społeczno-politycznej. Autor bezustannie „odnosi się” do faktów społecznych i artystycznych cytując, parafrazując, trawestując czy rekontekstualizując. W jego pracach – przywołując słowa Georgesa Bataille’a – „wszystko, na co patrzymy, jest parodią czegoś innego albo tym samym w rozczarowującej postaci”.


Jerzy Kosałka (ur. w 1955 roku w Będzinie)

Artysta multimedialny, performer, w swej działalności używa różnorodnych technik i technologii, realizuje obiekty, makiety, tworzy instalacje i prace w przestrzeni publicznej oraz site-specyfic, zajmuje się również malarstwem. 

Dyplom z malarstwa uzyskał w 1981 roku we wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w pracowni prof. Zbigniewa Karpińskiego, gdzie następnie był zatrudniony przez pewien czas jako asystent. Pracując na uczelni dołączył do redakcji wydawanego przez studentów „Magazynu Psychoaktywego LUXUS”. Po stworzeniu grupy "Legendarnej Grupy LUXUS" uczestniczył w większości jej wystąpień artystycznych.

Zdobył nagrody i wyróżnienia, m.in. cztery nagrody na 39. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień 2009” i Nagrodę im. Krystiany Robb-Narbutt – dla artystów poszukujących i wykazujących się niezależnością.

Przewrotny „dadaistyczny” humor i ironia łączą się w jego realizacjach z nurtem sztuki krytycznej, absurd z aktualnym komentarzem rzeczywistości. Charakterystyczna dla sztuki artysty jest gra ze stereotypami i konwencjami – społecznymi, politycznymi, popkulturowymi a także artystycznymi.

Mieszka i pracuje we Wrocławiu.


Kurator cyklu "Co robić czekając?": Łukasz Kropiowski

Więcej o projekcie