Przejdź do treści

Michał Przyszlak, kompozycja 5/4

Lokalizacja Galeria Aneks
Czas 19.03.2021 - 11.04.2021

Michał Przyszlak, kompozycja 5/4
- wystawa laureata konkursu Aneks

Artysta prezentuje w Galerii Aneks działanie, które wpisuje się w nurt VJ’ingu. Ten rodzaj sztuki oscyluje między ambitnymi działaniami ze sfery muzyki a performatywnymi zjawiskami sztuki aktualnej. W VJ’ingu istnieje niezwykła symbioza między światem dźwięku, obrazem a poczuciem momentalności – chwili. Ten „moment” wywołany przez dźwięk niesie ze sobą wielki potencjał – wyzwala energię i chęć reakcji w postaci wizualnego działania twórcy.

Obraz jest tym, czym jest – tak powiedzieliby minimaliści; artysta w projekcie prezentowanym w Aneksie GSW nie nadbudowuje znaczeń, nie zgłębia problemów, nie uzewnętrznia własnych emocji. Reaguje na dźwięki. Potencjał tego działania tkwi w prostocie przekazu – czystej formie, która wyzwala się w kolejnych sekundach trwania kompozycji. Być może najlepszym słowem, jakie opisuje fenomen VJ’ ingu, jest „doświadczenie”. Tej sztuki możemy doświadczać - nie tylko słuchać czy oglądać. Tu istotne jest nasze „bycie” (wspólnie z autorem kompozycji ) w przestrzeni projektu, zawłaszczonym przez dźwięk i obraz.

Michał Przyszlak operuje prostymi formami, wydobywa z ciemności obrazy w dwóch tonacjach barwnych, które zmieniają się razem z dźwiękiem. Czujemy dźwięk, odbieramy obraz, sami stajemy się częścią tego wydarzenia.

„kompozycja 5/4” Michała Przyszlaka dostosowana jest to sytuacji jaką niesie świat (ograniczenia instytucjonalne w czasie pandemii) i działa w kontekście miejsca – jego architektury (Galeria Aneks GSW). Ze względy na pandemiczne ograniczenia projekcja artysty będzie odtwarzana w zapętleniu przez kolejne godziny. Performatywność chwili ustąpi rejestracji działań wcześniej skomponowanych, ale dostarczających podobnych wrażeń odbiorcy.


Michał Przyszlak 

Pochodzi z Turawy, absolwent ZPPKP im. Jana Cybisa w Opolu oraz Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego (spec. Projektowanie graficzne i Nowe Media). Obecnie mieszka i pracuje w Warszawie. Na co dzień zajmuje się projektowaniem graficznym, motion designem i VJingiem. Autor i współtwórca wielu projektów multimedialnych prezentowanych m.in. w Niemczech, Holandii, Włoszech, Luksemburgu, Japonii czy Meksyku. Jako VJ działa pod pseudonimem VJ mentalny jeż, chętnie mierząc się z nowymi wyzwaniami, bez przerwy rozwijając swoje umiejętności. Realizował oprawy wizualne koncertów współpracując z takimi artystami jak m.in. Lao Che, Anna Jurksztowicz, Tides from Nebula, DJ BRK, Avtomat, Hakim Murphy, Praczas czy Czeluść. Członek nieformalnego kolektywu artystycznego v17. Jeden z organizatorów Nokta Festival.

Autor muzyki do projektu: Nikodem Dybiński

Uwaga: Warto podkreślić, że kompozycja 5/4" - to projekt koncepcyjny - współgrający z działaniem światła dziennego; w miarę upływu dnia nasze odbicia w szybie Aneksu zacierają się, a w ich miejscu ukazuje się obraz, skomponowany przez artystę. Najlepszy efekt widoczny w g.19.00 - 22.00 


Kuratorka konkursu Aneks: Agnieszka Dela-Kropiowska 

Michał Przyszlak jest jednym z dwóch laureatów konkursu Aneks – edycja 2020/21


Wydarzenie towarzyszące wystawie:

  • 19.03, g.18.00 wernisaż online na FB @gswopole
  • 19.03, g.18.00 wystawa udostępniona dla zwiedzających bez tradycyjnego wernisażu, zapraszamy do rozmowy z artystą i kuratorką w przestrzeni ekspozycyjnej galerii od g.18.00 do 19.30.
  • Wystawa czynna codziennie od 19.03 do 11.04 - polecamy jej doświadczanie w godzinach 18.00 - 22.00.
  • 30.03. g.19.00 spotkanie na zoomie (link ) omawiające zjawisko VJ'ingu. Prowadzący: Michał Misiura - Katedra Intermediów, Wydział Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. Wśród rozmówców Michał Przyszlak
logo patrona