Przejdź do treści

Michał Łuczak

Lokalizacja Galeria Aneks
Czas 19.10.2019 - 03.11.2019
Wystawa w ramach Opolskiego Festiwalu Fotografii

11.41

ARTEFAKTY*

7 grudnia 1988 o godzinie 11.41 Armenię nawiedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 6.8 w skali Richtera. W kilkadziesiąt sekund życie straciło 25 000 ludzi. W samym Spitaku, który stał się symbolem katastrofy zginęła pod gruzami jedna trzecia populacji. Miasto obróciło się w gruzy, przetrwało tylko kilka bloków mieszkalnych.

Tragedie tej skali przechowuje się w pamięci zbiorowej. Początkowa dokumentacja i relacje ocalałych przechodzą kolejne etapy. Proces jest dynamiczny i często prowadzi do momentu kiedy wtórne obrazy stają się punktem wyjścia dla pamięci, a nie jej efektem. Tragedie i katastrofy wymagają oswojenia, twórczość w tym wypadku może być jednym z narzędzi kształtowania pamięci zbiorowej. Z drugiej strony, codzienna aktywność ludzi, ocalałych z katastrofy, prowadzi do wytwarzania obiektów, czy architektury, noszącej w sobie ślad tej pamięci.

W Spitaku blisko 30 lat po katastrofie wciąż można spotkać prowizoryczne rozwiązania i tymczasowość. Trudno zaufać ziemi, która już raz wszystko obróciła w gruz, trudno też ją opuścić kiedy każda rodzina zostawiła w niej jakąś swoją część.

* dzieła/obiekty/rzeczy/wytwory ludzkiego umysłu i ludzkiej pracy, przeciwieństwo wytworów natury

  • Materiał  do wystawy 11.41 – Artefakty powstał  w latach 2014-2016 i jest częścią  projektu Stracone terytoria kolektywu SPUTNIK PHOTOS. W 2016 roku ukazała się książka 11.41 autorstwa Michała Łuczaka i Filipa Springera, stanowiąca zapis dwóch rzeczywistości, w których od 7 grudnia 1988 roku żyją ocaleni z trzęsienia ziemi i ich potomkowie.

Michał Łuczak urodził się na Górnym Śląsku w 1983 roku. Mieszka w Giszowcu, górniczej dzielnicy Katowic, pracuje głównie w Warszawie. Od wielu lat dokumentuje Śląsk i zmiany, które tu nastąpiły po upadku komunizmu w 1989 roku.

W latach 2008–2009 współpracował z Andrzejem Kramarzem przy projektach fundacji IMAGO MUNDI: „Stefania Gurdowa – Klisze przechowuje się” oraz „Stefania Gurdowa – Czas niewinności”. Od roku 2010 jest członkiem kolektywu SPUTNIK PHOTOS skupiającym fotografów z Europy Środkowo-Wschodniej.