Przejdź do treści

Malv Miel. Dziewczyna szatana

Lokalizacja Galeria Sztuki Współczesnej
Czas 09.04.2021 - 16.05.2021

Z niekończącego się wybuchu powstaje ona. Od razu świadoma swojej siły i bije z niej pewność. Jak fajnie jest nie udawać czegoś/kogoś. Nie dostosowywać się. Nie musieć nic.   Uwielbia swoich kochanków i własne zasady. Jak kocha, to tańczy. Pragnie. Nie wierzy. Kontestuje. Sprawdza. Szuka.


W książce "Czarownice. Niezwyciężona siła kobiet" Mona Chollet stawia tezę, że Diabeł rozpoznawany w znachorkach, czarownicach, czyli kobietach nieco krnąbrnych i samodzielnie myślących, to nic innego jak sama niezależność(1). Jego widmo zaczęło potężnieć w oczach mężczyzn u władzy począwszy od XIV wieku – jak twierdzi Chollet (2). To walka o niezależność jest podstawą buntu, i to ta potrzeba niezależności jest Diabłem, wcielającym się również w Malv Miel, która zajęła się sztuką – jak twierdzi – „żeby w domu przestali się jej czepiać”. Uprawianie sztuki usprawiedliwiało bowiem jej niedopasowanie do struktur społecznych, ale też stało się dobrą wymówką na nieuczenie się gotowania oraz niezajmowanie się pracami domowymi. Ku swojemu zaskoczeniu odkryła dość wcześnie, że tak łatwo można wymknąć się z tego opresyjnego systemu.

Wystawa jest próbą rozpracowania archetypu buntu. Malv Miel w pewnym sensie zmienia jego płeć, pokazując nam nie buntownika, ale buntowniczkę. Osobę odważną, która myśli samodzielnie i poszukuje prawdy, odrzucając schematy i utarte ścieżki – kobietę! W projekcie tym artystka dotyka kwestii obrzędów, rytuałów, przesądów, zabobonów, zwłaszcza tych związanych z czarnymi mocami i kobietami. Pyta o sensowność różnych przepisów, prawideł, zasad i norm – co wolno i komu wolno? W istocie rzecz jest o emancypacji, o wolności. Choć główną bohaterką tego projektu jest demoniczna kobieta – czarownica, szamanka, szatanka, to pragnienie wolności, bunt wobec zasad, podkopywanie porządku mają tu wymiar uniwersalny.

Malv Miel

– artystka, kuratorka, perkusistka, pisarka, hafciarka. Jest absolwentką Instytutu Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. Od wielu lat związana jest z grupą Kuratorki, ale działa też niezależnie, posługując się – jak to określa – „estetyką krwawej jatki”. W swoich zabawnych i z pozoru niewinnych rysunkach często przełamuje tematy tabu i obnaża różnego typu absurdy. Ostatnio jej ulubioną techniką jest haftowanie – tradycyjnie uważane za zajęcie kobiece. Jednak to, co w swoich haftach proponuje Malwina Mielniczuk, jest dalekie od stereotypowo pojmowanej kobiecości. W ten sposób artystka testuje społeczne oczekiwania wobec kobiet oraz artystek. Można powiedzieć, że Malwina szyje o tym, o czym się zazwyczaj milczy.

  • kuratorka: Natalia Krawczyk
  • Wystawa przeznaczona dla osób pełnoletnich.
  • Uprzejmie informujemy, że wystawa może zawierać treści negatywnie wpływające na wrażliwe osoby.

Wystawa na wynos 

  • Jak w czasie pandemii zamówić wystawę do domu?
    Zapraszamy do sklepiku GSW

Wystawa ponownie otwarta od 4 do 16 maja. 

Zapraszamy do Galerii w g. 12.00- 20.00


Program towarzyszący

  •  Wernisaż
    9.04.2021, godz. 19.00–21.00 – wernisaż + performans (online). Wróżenie ze sztuki - wróży Wiktoria Myroniuk. Oglądaj na FB @gswopole albo aktywnie uczestnicz na Zoomie (dostępny w drugiej połowie wernisażu)


 Przypisy do tekstu kuratorskiego: 
1. Mona Chollet, "Czarownice. Niezwyciężona siła kobiet", przeł. Sławomir Królak, Karakter, Kraków 2019, s. 70.
2. Ibidem.