Przejdź do treści

Let the world burn. Paweł Czekański

Lokalizacja Galeria Aneks
Czas 31.07.2021 - 26.09.2021

Let the world burn
Wystawa w Aneksie Pawła Czekańskiego 

Jednym z istotnych współczesnych problemów, które mają wpływ na obecną i przyszłą rzeczywistość jest katastrofa klimatyczna. Nie dopuszczamy do siebie faktów lub wypieramy świadomość istnienia problemu. Lęk przed zmianami może być paraliżujący. Wpisuje się w naszą perspektywę świata, wpływa na nasze poczucie sprawstwa, lub jego brak.
W dobie tych zmian, a ponadto niepokojów społecznych związanych z kryzysem, jak i walki o nieodnawialne surowce naturalne, odradzają się pytania z dziedziny filozofii egzystencjalnej. Pytania o indywidualną egzystencję człowieka, jego miejsce i rolę w świecie.

 Bazując na tematyce ekologicznej i zaobserwowanych zmianach, skupiam się na pesymistycznej wizji zwątpienia. Dla skontrastowania i podkreślenia poruszanych przeze mnie zagadnień kierunkuję się ku przewrotności i grotesce. Próbując przepracować zagadnienie egzystencjalizmu w kontekście przemian geopolitycznych moim celem jest podjęcie otwartego dialogu z odbiorcą. Prace są często komentarzem na temat kondycji przeciętnego człowieka w kontekście szeroko rozumianego kryzysu.

W centrum ekspozycji znajdzie się wielkoformatowa praca Panorama, w której odwołuję się do klasycznej formy pejzażu, tutaj ubogiego i oszczędnego w środkach. Polski krajobraz zaoranych pól, na których nie widać nawet jednego drzewa kontrastuje z humorystycznym, wręcz komicznym symbolem płonącego uśmiechu.

Kamasutra powstała w oparciu o podstawowe instynkty. Jest to zestaw dwunastu różnych scen seksu przedstawiających figury wykonane z kłosów zboża i odlanych w brązie. Przewidując nadchodzący kryzys żywnościowy, próbuję znaleźć alternatywną wizję rozmnażania żywności.

 Za pomocą zestawienia tych dwóch prac chciałbym osiągnąć efekt post apokaliptycznego nastroju, wizję orgii zboża – pożywienia na tle płonącego pola. Szyderczy uśmiech ukazany w pracy Panorama miał by dodatkowo potęgować ten efekt.

Paweł Czekański

urodzony w 1989 roku w Lublinie. Studia na wydziale Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, na kierunku Rzeźba, ukończone dyplomem w 2014 roku. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Swoje działania opieram głównie na bazie podstawowych symboli i odwołań kulturowych, czytelnych w naszej świadomości. Budując wizję świata często opartego o filozofię fatalizmu a jednocześnie balansując na granicy przewrotności i ironii poszukuję nowych sposobów opowiadania o absurdach świata współczesnego. Bardzo ważne są dla mnie poszukiwania dialektyki pomiędzy człowiekiem, a otaczającą go rzeczywistością, dlatego często sięgam po silnie osadzone w kulturze ładunki emocjonalne i historyczne.

Wybrane wystawy indywidualne/ Selected solo exhibitions:

2020: I can see you, BWA Drewniana, Świdnik.

2018: In your bones z Atsushi Aizawa, Galeria Socato, Wrocław.

2018: Skowyt, Galeria Socato, Wrocław.

2017: Sworzeń, Galeria Sztuki Współczesnej MD_S, Wrocław.

Wybrane wystawy zbiorowe/ Selected group exhibitions:

2021: Survival 19. Przegląd Sztuki, Pafawag, Wrocław.

2021: Iron Tribe 2021, Burris Hall, Las Vegas, Nowy Meksyk, USA

2021: Masters, Galeria G18, Zlin, Czechy

2020: 3D Print Poland/Texas, Dishman Art Museum, Beaumont, USA.

2019: Miejsce początku, Konduktorownia Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych, Częstochowa, 2019: Sympozjum Sztuki; Było, jest i będzie. Zaginiona sztuka, pałac w Morawie.

2019: Argumenty, Browar Mieszczański, Wrocław

2018: Przekrój - Section, Galeria Casa Matei, Cluj - Napoca, Rumunia.

2018: 01 Open Call, 01Gallery.pl

2018: Survival 16. Przegląd Sztuki, Kapitał, Pałac Wallenberg - Pachałych, Wrocław.

2018: Zrąb Ogólnopolska Wystawa Rzeźby, Stara Kopalnia, Centrum Nauki i Sztuki, Wałbrzych. 2017: 24h Brl/Wro, Krupa Gallery, Wrocław.

2017: Spotkanie, Centrum Promocji Mody, Łódz.

2017: Ciała powszednie, Galeria Socato, Wrocław.

2016: VI Przegląd Młodej Sztuki Świeża Krew, Galeria Socato, Wrocław.


  • pawelczekanski.com
  • koordynacja i oprawa graficzna: Patrycja Kucik