Przejdź do treści

Koniec-Poczatek. Joanna Preuhs

Lokalizacja Galeria Aneks
Czas 02.06.2022 - 07.06.2022

Koniec-początek. Joanna Preuhs

Zjawisko przemijania rzeczy wszelkich i tworzenia, czy rodzenia się ich na nowo jest wszechobecne. Najcierpliwszym „obserwatorem” wydaje się być kamień. Silna materia zapisuje wszystko, co dzieje się. Każde zdarzenie zapisuje pieczołowicie od milionów lat. Jako budulec ziemi zespala ostatecznie wszystkie ważne i niezauważone wątki w historii. Otaczają go rozmaite początki i końce rzeczy wszelkich. Staram się, aby moje obserwacje mijalnego zostawiły ślad.

W wyniku moich poszukiwań powstał rodzaj pamiętnika zapisków, refleksji i fotografii będących dowodem istnienia i obecności nie tylko mojej. Osobiste wyznanie z doświadczania otaczającego mnie świata.

Słowa kluczowe: ziemia, pamiętnik, fotografia, kamień, książka artystyczna

Artystka o sobie i sztuce: „Potrzeba odnalezienia się w rzeczywistości prowadzi mnie do pytań o kondycję człowieka, jego wartości i naturę świata. Świadomość przynależenia do natury i więź z nią pcha mnie do poszukiwań uniwersalnych wartości: moralnych i tych wynikających z konstrukcji natury. Próbuję zrozumieć czas, pogodzić się z jego naturą. Pęd budzi we mnie bunt. Przeciwstawiam się współczesnemu modelowi życia próbując spowolnić czas. Poprzez sztukę kontaktuje się z naturą, badam fenomen czasu. Nierzadko proces staje się tu najcenniejszą wartością“.


Joanna Preuhs

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu ze specjalnością malarstwo. Autorka ponad trzydziestu wystaw indywidualnych oraz zbiorowych, uczestniczka plenerów i konkursów. Laureatka nagród w dziedzinie malarstwa i fotografii. Od 2004 roku nauczycielka rysunku i malarstwa w Publicznym Liceum Plastycznym im. Jana Cybisa w Opolu.