Przejdź do treści

Koncert Niezłych Ziółek

Lokalizacja Poza GSW
Czas 04.06.2022

"A tam w lejsie na pasiece..."

Koncert dla Ukrainy w wykonaniu Zespołu Śpiewu Tradycyjnego „Niezłe Ziółka” w składzie: Maria Bitka, Magdalena Lewandowska, Weronika Baran, Iwona Wylęgała oraz zaproszonych gości.

Gdzie? Parafia Ewangelicko - Augsburska w Opolu, ul. Pasieczna 12
Wstęp na koncert jest darmowy, ale będzie możliwość przekazania datków potrzebującym Ukraińcom, do czego gorąco zachęcamy.

We wnętrzu ewangelickiej kaplicy zabrzmi repertuar zupełnie dla tego miejsca nietypowy - tradycyjnie zaśpiewane śląskie pieśni ludowe z naszego regionu. Pieśni te są świadectwem myślenia żyjącego blisko natury człowieka o życiu i jego wszelkich przejawach. Są również zapisem zabiegów związanych z inicjowaniem życia, jego ochroną, zwielokrotnianiem, odtwarzaniem cykli. Dlatego usłyszymy pieśni związane zarówno z obrzędowością doroczną, jak i rodzinną, pochodzące z nagrań archiwalnych, publikacji śpiewnikowych oraz z bezpośredniego przekazu. Te ostatnie zasłyszane są od śpiewaków i śpiewaczek z podopolskich wsi całkiem niedawno.

Podczas koncertu wystąpi Zespół Śpiewu Tradycyjnego "Niezłe Ziółka" oraz zaproszeni goście, których będziemy przedstawiać w zapowiedziach. Jak zawsze podczas koncertów zespołu, śpiewowi a capella będzie towarzyszyć komentarz, w przystępny sposób wyjaśniający kontekst oraz symbolikę pieśni ludowych. Na koncercie pojawią się także inne śpiewane formy, tj. przyśpiewki znane z tradycji, ale też powstałe z potrzeby skomentowania ostatnich wydarzeń związanych z trwającą blisko nas wojną. Tym razem bowiem spotkamy się w muzyce również po to, by wesprzeć Ukrainę w ramach akcji Galerii Sztuki Współczesnej DOBRO DLA UKRAINY.

W czasie koncertu zachęcamy do wspierania zbiórki, którą w prowadzić będzie Fundacja im. Romana Kirsteina. Fundusze ze zbiórki nr 2022/24444/OR przeznaczone zostaną na działania Fundacji Human Doc, która pomaga na miejscu, w Ukrainie.


  • Dziękujemy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Opolu za pomoc w realizacji wydarzenia. 
  • Akcja w ramach Festiwalu Wyspy Pasieki
  • Kuratorka: Agnieszka Dela-Kropiowska
  • Sponsor: SOPELEK