Kobiety i wojna. Spotkanie w GSW
Kobiety i wojna
Lesia Fihel i Gocha Kulczycka w rozmowie z Beatą Dżon-Ozimek
Będziemy rozmawiać pomiędzy kobietami, aktywistkami różnej narodowości i doświadczeń, zajmującymi się m.in. prawami kobiet, problematyką uchodźczą, ofiarami przemocy — od granicy polsko-białoruskiej, przez Śląsk po objętą wojną Ukrainę.
Porozmawiamy o tym, czy „wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, o tym, co wojna czyni kobietom i osobom pod ich opieką oraz o tym, jak mogłoby wyglądać rozwiązywanie konfliktów, gdyby to kobiety decydowały: wysłać chłopaków, mężów, synów, ojców na wojnę czy nie? Zbuntujemy się przeciwko stawianiu kobiet w roli uciekających, gloryfikowaniu walki i agresji, odbieraniu kobietom sprawczości. Przypomnimy sobie, że świat jest cały czas w wojnie, a nie — jak chcemy sobie wyobrażać — raz na kilkadziesiąt lat.
Przypomnimy, że to kobiety są bohaterkami wojennymi, choć nikt im nie wręcza medali za codzienny heroizm; dostrzeżemy, że ważniejsze jest, ile osób się ocali, a nie ile zabije, choć tego chce wojna. I głośno powiemy sobie wspólnie, mamy nadzieję, z uczestniczkami/uczestnikami spotkania, że są gwałty, jest przemoc, są ciąże z gwałtów, że kobiety nauczono to bagatelizować, kazano im się wstydzić tego, że ktoś je krzywdzi, że są łupem. To się dzieje i w Ukrainie, i w lasach polskich przy białoruskiej granicy, i w Syrii, i w Afryce. Wszędzie. Na pomniki wstępują dzielni żołnierze z karabinami i ci, co wydają rozkazy. Kiedy na pomnik wstąpiła kobieta w ciąży gwałcona przez żołnierza, przeszkadzała w komforcie udawania, że tego nie ma.
Kobiety mają głos i chcą swoje uczucia wyrazić, także w tej rozmowie 8 marca.
Beata Dżon-Ozimek — publicystka, dziennikarka, współautorka filmów dokumentalnych i reportaży telewizyjnych. Przez osiem lat pracowała jako korespondentka z Austrii. Współpracuje z tygodnikami „Przegląd” i „Angora”, publikowała także m.in. w „Gazecie Wyborczej” i „Focusie Historia”. Autorka przekładu autobiograficznej książki Krystyny Chiger "Dziewczynka w zielonym sweterku", za który otrzymała nagrodę Klubu Młodych Historyków Miasta Lwowa. Na podstawie losów Chiger powstał nominowany do Oscara film Agnieszki Holland "W ciemności". W kwietniu ukaże się w wydawnictwie Czarne jej i Michała Olszewskiego reportaż historyczny.
Lesia Fihel — od siedmiu lat mieszka w Polsce, pracuje w fundacji HumanDoc, gdzie zajmuje się pomocą dla osób z Ukrainy. Prowadzi klub dla kobiet — stworzony z myślą o migrantkach zamieszkałych w Opolu — przestrzeń wsparcia i przeciwdziałania przemocy. Wolontariuszka w fundacji DrClown. Studiuje pracę socjalną w Instytucie Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Opolskiego. Mama czteroletniego synka.
Gocha Kulczycka — aktywistka, feministka, samorzeczniczka, trenerka WenDo, edukatorka seksualna, antydyskryminacyjna i równościowa. Współzałożycielka Stowarzyszenia Manufaktura Inicjatyw Różnorodnych- MIR, członkini kolektywu "Wypuszczone" i grupy "Autism WenDo". Zaangażowana w działania antyprzemocowe, ochronę praw człowieka. Wspiera osoby wykluczone, uchodźcze, jest sojuszniczką osób LGBTQ+. Rękodzielniczka, prowadzi autorską Pracownię Phenomeno. Fascynatka upcyklingu i zielarstwa.
g.18.00