Przejdź do treści

Jad. Wystawa Barbary Gryki i Danilla Revkovskiego

Lokalizacja Galeria Aneks
Czas 04.10.2024 - 20.10.2024
Weź udział w wydarzeniu dzisiaj!
Zapraszamy na wystawę podsumowującą rezydencje artystyczne w GSW

Barbara Gyka (Końskowola, PL), Danill Revkovskyi (Charków, UA), w 2024 roku odbyli rezydencję w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Podczas niej flanerowali tkankę miejską Opola.

Projekt “Jad”, przygotowany dla GSW w Opolu, stanowi wstęp do dalszego działania ich grupy artystycznej, gdzie inspiracją stają się festiwale piosenki w czasach PRL i USRS.

Wystawa w galerii Aneks GSW opiera się na historii wykreowanej grupy muzycznej “Barbara’s Vocal Group”, działającej w 1974 roku. Barbara, poznała historię swojej tragicznie zmarłej babci Marii Witkowskiej, która mieszkała w Opolu. Historia ta przez jej rodzinę była ukrywana, bo tak na prawdę nikt nie znał całej prawdy... Babcia wraz ze swoim partnerem została otruta cyjankiem tuż przed ślubem. Po zmarłej pozostały jedynie fotografie; Barbara i Danill nawet nie mogli dotrzeć do jej nagrobku.

Artyści skonstruowali na nowo biografię Marii Witkowskiej oraz historię jej drogi artystycznej, stworzyli ponadto wydaną przez nią płytę. Nie do końca wiemy co jest prawdą, a co mistyfikacją. Czy może istnieć wspomnienie o osobie, której nigdy się nie poznało? Twórcy wystawy zadali sobie ponadto pytanie, czy była wykonana rewizja historyczna przeszłości rodziny, czy jako artyści mogą podważać istnienie bohaterki rodzinnych opowieści.

• Wystawa w Galerii Aneks GSW, pl. Teatralny 12, Opole

• Wernisaż 4.10 (piątek) g.18.00, wystawa czynna do 20.10.2024

• Wystawa jest podsumowaniem rezydencji artystycznych w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu

• Kuratorka: Agnieszka Dela-Kropiowska


Daniil Revkovskiy,

artysta z Charkowa, który łączy różne formaty praktyk artystycznych (instalacje, rekonstrukcje, wideo, archiwa), badając konteksty i krajobrazy przemysłowych regionów Ukrainy. Ukończył Charkowską Państwową Akademię Projektowania i Sztuki na kierunku projektowanie graficzne. Laureat nagrody PinchukArtCentre w latach 2018, 2020 oraz w 2022 nagrody publiczności PinchukArtCentre Prize 2020 za projekt Hooligans. W 2024 roku Daniil Revkovskyi i Andriy Rachinskiy reprezentują Ukrainę na 60 La Biennale di Venezia.


Barbara Gryka,

artystka ze wsi Końskowola (Polska), urodzona w kwietniu 1992 r. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, na Wydziale Sztuki Mediów. W 2019 roku uzyskała dyplom w Pracowni Działań Przestrzennych Mirosława Bałki. W swojej praktyce zajmuje się działaniami performatywnymi. Pracuje z ludźmi, nie koniecznie tymi którzy zajmują się sztuką. Nauczyła się tego od mamy Beaty. Jej ulubionym zajęciem jest rozmawianie, lubi też podglądać innych ludzi, ich zachowania, styl życia. Przez dziesięć lat, od szóstego roku życia tańczyła w zespole ludowym. W projekcie Architektura od Środka, odwiedzała swoich sąsiadów na dzielnicy LSM w Lublinie pukając do ich drzwi i prosząc o rozmowę. Ma w planach dalsze odwiedzanie modernistycznych polskich blokowisk. W Tańcu Motocykli, przewodziła grupie 8 mężczyzn na motocyklach tańczących lubelski taniec ludowy.