Przejdź do treści

Interpretacje. Instagram

Lokalizacja Poza GSW
Czas 02.11.2020 - 08.11.2020
Maria Pinińska-Bereś jest zaliczana do grona najwybitniejszych polskich artystek XX wieku. Jej twórczość jest chętnie określana jako feministyczna. Nie poddaje się ona jednak łatwemu etykietowaniu. Jak pisze kurator wystawy Bańki Mydlane - [...sztuka MPB] jest zmaterializowanym przeżywaniem własnego życia, a dopiero w dalszej kolejności refleksją nad społeczną pozycją kobiety, związaną również z jej seksualnością. Zapraszamy do śledzenia Instagrama @gswopole, aby zobaczyć interpretacje prac prezentowanych na wystawie w GSW, w wykonaniu współczesnych artystek-feministek.

Interpretacje.Instagram.Maria Pinińska-Bereś  

Dwie krytyczki sztuki, kuratorki i artystki zinterpretują prace Marii Pinińskiej-Bereś, bohaterki wystawy „Bańki Mydlane”, prezentowanej w GSW Opole. Zapraszamy na Insta @gswopole! 

Interpretacje Zofii Krawiec
2-4 listopada 2020

- publikacja na Instagramie @gswopole zdjęć w kontekście twórczości Marii Pinińskiej-Bereś

Zofia Krawiec @ Nueroticgirl

pisarka, artystka, kuratorka i dziennikarka kulturalna. Autorka książki „Miłosny Performans” wyd. Lampa i Iskra Boża (2016 r.), opisała w niej dzieła sztuki, które powstały pod wpływem silnych emocji związanych z relacjami romantycznymi. Zapoczątkowała na polskim gruncie dyskusję dotyczącą teorii selfie-feminizmu, czyli zjawiska, zgodnie z którym kobiety używają nowych mediów, jako nowych narzędzi w walce o swoją podmiotowość. Autorka instagramowego projektu feministycznego pt. Nuerotic girl, którego jednym z celów jest ujawnianie zakorzenionych w społeczeństwie stereotypów, do których sprowadzane są młode dziewczyny. Jej aktywność w internecie wywołała falę hejtu. Cybernienawiść, która wymierzana jest w młode kobiety, stała się jednym z tematów podejmowanych przez nią w działaniach artystycznych. Reżyserka, scenarzystka i odtwórczyni jednej z głównych ról serialu artystycznego „Łatwo płonę” zrealizowanego we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

Interpretacje ArTVstki - Katarzyny Oczkowskiej
6-8 listopada 2020

- publikacja na Instagramie @gswopole zdjęć w kontekście twórczości Marii Pinińskiej-Bereś

Katarzyna Oczkowska @ArTVstka

krytyczka, kuratorka, artystka. Twórczyni pierwszego talk-show w polskim art-worldzie na You Tube, który był początkiem szerszego projektu, rozwijającego się w przestrzeni wirtualnej i pozawirtualnej, biorącego na warsztat zagadnienie emancypacji i hybrydycznej tożsamości. Kuratorowała, między innymi, takie wystawy jak: Celebrity (2020) i Slavica (2018) w Galerii Szara Kamienica w Krakowie, The Trouble With Double - wystawę w virtual reality na platformie Mozilla Hubs (2020) czy Hard Voguing w Galerii Widna w Krakowie. Uczestniczka wystaw i działań artystycznych oraz edukacyjnych, między innymi w: Muzeum Sztuki w Łodzi (2020), BWA Warszawa (2020), Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (2019), na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2018).


Kuratorka projektu Interpretacje. Instagram: Agnieszka Dela-Kropiowska


Czas
02.11.2020 - 08.11.2020
Uwaga!

działania na @gswopole: 2-8.11.2020 

Lokalizacja