Przejdź do treści

Gelateria Antartica

Lokalizacja Galeria Aneks
Czas 12.05.2023 - 04.06.2023

Grupa PENGUINS. GELATERIA ANTARTICA

  • Wystawa laureatek konkursu Aneks 2022/23
  • Wernisaż i performans: piątek 12.05 g. 18.00 / wstęp wolny /

Projekt GELATERIA ANTARTICA (Lodziarnia Antarktyka) to wystawa oraz kilkunastodniowy performans w Galerii Aneks GSW. Zapraszamy do sentymentalnej włoskiej lodziarni sprzed pół wieku, kiedy to jedzenie lodów i konsumpcja nie były jeszcze obciążone poczuciem winy wobec środowiska naturalnego. Projekt zainspirowany jest cytatem z książki Kierunek Antarktyda autorstwa polskich polarników, Aliny i Czesława Centkiewiczów, w którym opisują oni rozmiary antarktycznego lodu. Według autorów, gdyby wszyscy ludzie na Ziemi zapragnęli zjeść lód Antarktydy, każdy z nich musiałby połknąć pół tony lodu na sekundę, a performans ten musiałby trwać przez cały rok.

Kiedy Centkiewiczowie pisali te słowa, wydawało się, że depozyt antarktycznego lodu jest niewyczerpywalny, a jego objętość przerasta możliwości ludzkiej wyobraźni. Wyobrażenie sobie rozpływającej się Antarktydy zdawało się bardziej absurdalne niż fantazjowanie o milionach ludzi zachłannie pożerających lód. Istotnie, sytuacja na biegunie południowym nie była wtedy kryzysowa. Niektóre badania sugerują, że powierzchnia lądolodu Antarktydy nawet wzrosła w latach 60. i 70., lecz niestety następnie zaczęła się zmniejszać.

Dzisiaj borykamy się z kryzysem klimatycznym, którego skutki najdotkliwiej odczuwają ekosystemy polarne. Lądolód Antarktydy zmniejszył się o 3 biliony ton w ciągu ostatnich 30 lat. Największy lodowiec na Antarktydzie, Lodowiec Lambert, jest obecnie trawiony przez ciepłe wody oceaniczne, co może doprowadzić do znacznego podniesienia poziomu oceanów w ciągu kilku dziesięcioleci. W raporcie opublikowanym przez amerykańską Narodową Fundację Nauki w 2020 roku, w ciągu ostatnich 50 lat populacja pingwinów na Antarktydzie zmniejszyła się o 75 procent w wyniku topnienia lodów i zmian w dostępności pożywienia. Według prognoz pod koniec XXI wieku topnienie Antarktydy może przyczynić się do podniesienia globalnego poziomu morza o 15–30 cm. Tymczasem ludzkość nadal beztrosko myśli o nadchodzących wakacjach i lodach. Zresztą, nawet w dobie globalnego ocieplenia, podczas skwarnego, letniego dnia, czy można sobie wyobrazić coś bardziej rozkosznego niż włoskie gelati?

Performans GELATERIA ANTARTICA ma na celu zwrócenie uwagi na kryzys klimatyczny i konsumpcyjne podejście do zasobów naturalnych. W ciągu trwania wystawy w przestrzeni „lodziarni”, przygotowanej przez scenografkę Barbarę Szymczak, performerka Nati Krawtz jak prawdziwa robotnica sztuki będzie podejmowała niemożliwą próbę pochłonięcia pół tony lodu na godzinę.

Czy jej się to uda? Czy ktoś jej pomoże? I jakie będą tego skutki dla jednostkowego organizmu i całej planety? Co się stanie, gdy skonsumujemy ten cały lód – zamarzniemy czy utoniemy?


PENGIUNS

duet artystyczny założony w 2021 roku przez Nati Krawtz i Barbarę Szymczak.

Nati Krawtz – artystka-pływaczka, kuratorka, badaczka sztuki. Od kilku lat jej twórczość skupia się na tematyce hydrologicznej – poszukiwania artystyczne zaczyna zazwyczaj od wejścia do wody, traktując pływanie jako podstawową praktykę. Na co dzień pływa w kamionce Bolko w Opolu, nie odpuszcza jednak żadnej okazji, aby pobyć w wodzie. Stara się łączyć aktywność artystyczną i fizyczną, szukając sposobu na somatyzację wiedzy.

Barbara Szymczak – artystka, scenografka, historyczka sztuki. Interesuje się symbolami, archetypami, mitami, rytuałami – szczególnie żałobnymi. Zajmuje się scenografią teatralną oraz filmową.


WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE WYSTAWIE

poniedziałek–piątek
15.05–2.06 g.18.00–19.00
performans Nati Krawtz
miejsce: Galeria Aneks GSW
wstęp wolny

niedziela
21.05 g. 16.00
Lodziarnia Antarktyka poleca
wspólne działanie z grupą PENGUINS
DNI OPOLA 2023
miejsce: Galeria Aneks GSW/ plac GSW
wstęp wolny


  •  kuratorka konkursu Aneks: Magda Wolnicka