Przejdź do treści

Film o Marianie Nowaku

Lokalizacja Galeria Sztuki Współczesnej
Czas 16.12.2021 - 02.02.2022

Nie tylko Pegaz

Film dokumentalny o Marianie Nowaku (1921-2000)

Zapraszamy na premierowe pokazy do Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu!

21 sierpnia 2021 roku minęło sto lat od dnia urodzin Mariana Nowaka – jednego z najoryginalniejszych opolskich rzeźbiarzy. Z tej okazji Galeria Sztuki Współczesnej przygotowała film, który starszym opolanom pozwoli przypomnieć, a młodszym – poznać sylwetkę tego artysty, związanego z naszym miastem przez całe dorosłe życie.
Marian Nowak, syn kowala i uczeń prof. Xawerego Dunikowskiego był twórcą popularnego do dziś „Pegaza”, który ustawiony zostanie na nowo pod Centrum Wystawienniczo-Kongresowych, ale także wielu innych rzeźb i kutych lub spawanych artystycznych detali. Ślady jego twórczości wciąż spotykamy w przestrzeni Opola i regionu, choć często ich nie rozpoznajemy.

W naszym filmie o ojcu opowiadają jego dwaj synowie – Piotr i Paweł, a ich opowieść ilustrują liczne archiwalne zdjęcia i dokumenty. Niewątpliwą ciekawostką jest odnaleziony 45-sekundowy fragment Polskiej Kroniki Filmowej z 1974 roku pokazujący Mariana Nowaka przy pracy.

  • Produkcja: Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu
  • Koncepcja i scenariusz filmu: Joanna Filipczyk
  • Zdjęcia i montaż: Maciej Węgrzyn

Bezpieczeństwo przebywania w GSW w czasie filmu

  • Na pokaz 16 i 30 grudnia oraz 12 stycznia przygotowujemy 40 miejsc siedzących. 

W związku z przepisami obowiązującymi od 1 grudnia 2021 r., na terenie Galerii Sztuki Współczesnej jednocześnie może przebywać 30 osób. Do tego limitu nie wliczają się osoby zaszczepione. Dlatego zachęcamy do zabierania ze sobą na wizytę w galerii certyfikatów potwierdzających szczepienie przeciw COVID-19. Dobrowolne okazanie takiego certyfikatu obsłudze galerii umożliwi Państwu wejście na sale wystawowe poza limitem.

Na terenie galerii obowiązuje nakaz noszenia masek zasłaniających nos i usta.