Przejdź do treści

Festiwal Wyspy Bolko

W 2023 roku Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu realizuje kilkumiesięczny festiwal sztuk wizualnych i natury, ukazujący problematykę Wyspy Bolko, w tym rzeki Odry


Wyspa Bolko to wyjątkowe miejsce na mapie Opola — teren zielony wyznaczony przez rzekę Odrę, kanał Ulgi oraz pozostałość kanału Wińskiego (w rzeczywistości miejsce to nie jest prawdziwą wyspą), posiadający swoją długą historię. Nazwa miejsca zmieniała się przez lata (Kępa, Las Minorytów, Bolkowska Kępa, Bolko-Insel). Ostatecznie w XXI wieku Rada Miasta Opola zatwierdziła obowiązującą obecnie nazwę Wyspa Bolko.

Na początku XX wieku teren ten zakupiło miasto z przeznaczeniem na urządzenie parku miejskiego, który oddano do użytku w 1913 roku jako odpowiedź na brak miejsca rekreacji w rozrastającym się, przemysłowym Opolu przełomu XIX i XX wieku. Decyzja ówczesnych włodarzy stolicy regionu, wpisuje się w ogólnoeuropejski trend tworzenia terenów zielonych w miastach; ponadto powodowana była przez zauważalne w Opolu zagrożenie dla zdrowia jego mieszkańców. Pyły oraz zanieczyszczone powietrze pochodzące z kominów licznych wtedy cementowni, browarów i mniejszych fabryk — były przyczynkiem do podjęcia decyzji o budowie nowoczesnego miejsca odpoczynku, dającego wytchnienie mieszkańcom regionu. Park został zaprojektowany przez miejskiego ogrodnika Andreasa Ulbricha w stylu ogrodu angielskiego. W późniejszym okresie na wyspie utworzono zoo (lata 30. XX wieku) i zbudowano most (do lat 30. XX działał tu prom).

Obecnie, w XXI wieku, widzimy założenie parkowe Wyspy Bolko w jego pełnej okazałości — podziwiamy stuletnie drzewa, odpoczywamy nad stawkiem parkowym i na brzegach Odry, wsłuchujemy się w śpiew ptaków, spacerujemy ścieżkami odkrywającymi przed nami osie widokowe kierujące nasz wzrok na kolejne kaskady drzew i krzewów. W 2013 roku, w miejscu przedwojennej kawiarni, zbudowano nową — w duchu architektury modernistycznej — Laba stała się popularnym miejscem weekendowych spotkań. Mieszkańcy miasta nie wyobrażają sobie Opola bez zielonych zakątków Wyspy Bolko.

Galeria Sztuki Współczesnej wraz z artystkami i artystami chce przyjrzeć się miejskiemu parkowi na wyspie — poznać jego historię oraz aktualne problemy. Wyspa Bolko jak w soczewce skupia problematykę zmian klimatycznych oraz dynamikę potrzeb społecznych ludzi na całym świecie: umierania ekosystemów rzek, suszy, braku opadów atmosferycznych (szczególnie zimą), gwałtownych wichur łamiących najstarsze drzewa, zanieczyszczenia światłem, uporczywego hałasu samochodów oraz coraz wyraźniej rysującej się potrzeby naturalnego odpoczynku mieszkańców betonowych miast, tęskniących za przyrodą…

W 2023 roku chcemy wspólnie z mieszkańcami Opola oraz ekologami i ekolożkami spacerować po wyspie i wzdłuż Odry . Zapytać architektów i architektki, jak w XXI wieku myśli się o projektowaniu nowoczesnych przestrzeni rekreacji w mieście. Stworzyć wspólnie z młodymi artystkami i artystami projekty zadające pytania o sytuację klimatyczną na świecie (i w Opolu) oraz stawiające pytanie o to, jak odpoczywać i ratować swoje zdrowie (psychiczne) w XXI wieku. Wreszcie pragniemy zaprosić twórców i twórczynie spoza Opola na rezydencje artystyczne, których tematem będzie Wyspa Bolko.

  • kuratorka projektu: Agnieszka Dela-Kropiowska
  • współpraca: Marta Miś 


Program dostępny w kalendarzu galerii