Przejdź do treści

Europejski stół. Wystawa kieliszków

Lokalizacja Galeria Aneks
Czas 09.12.2022 - 08.01.2023

Europejski stół. Wystawa szkła artystycznego

Kieliszki symbolizujące państwa członkowskie Unii Europejskiej

Projektantka: Maria Burešová

Koncepcja wystawy  EUROPEJSKI STÓŁ nie powstała na konkretne zlecenie, ale zrodziła się spontanicznie. W 2020 roku, podczas pandemii, artystka sztuki szklarskiej i projektantka Mária Burešová stworzyła 27 podwójnych zestawów kieliszków symbolizujących państwa członkowskie Unii Europejskiej. Opierając się na indywidualnych odczuciach nadała swemu dziełu wyjątkowy charakter. Każdy zestaw składa się z kieliszka do wina i kieliszka do szampana.

Kiedy artystka przedstawiła swoje dzieło autorowi Petrov Novemu, głównemu kuratorowi w Muzeum Szkła i Biżuterii w Jabloncu nad Nisou, opracował on koncepcję wystawy. Dzięki współpracownikom skupionym w projekcie Kryształowa Dolina, doszło do realizacji tej idei w hutach północnych Czech.

Republika Czeska wyróżnia się wielością rzemieślniczych hut i warsztatów szklarskich oraz zróżnicowaniem technik produkcji szkła. Tylko na terenie obecnego Kraju Libereckiego działa kilkaset firm. Dlatego przy okazji Prezydencji Republiki Czeskiej w Radzie Unii Europejskiej w 2022 roku kraj ten promuje się m.in. poprzez sztukę szklarską. Na wystawie „Europejski stół” kieliszki są alegorią przyjaźni i komunikacji, wartości bliskich także Unii Europejskiej. Ponadto –jak zauważa Petr Nový –„czy istnieje lepszy materiał, który symbolizowałby Unię Europejską, niż szkło? Twardy i delikatny jednocześnie?”

  • aranżacja wystawy, oprawa graficzna: Patrycja Kucik
  • koordynacja: Joanna Filipczyk

Maria Burešová

(* 1951, Petersburg), artystka sztuki szklarskiej i projektantka. Kształciła się w Średniej Szkole Grafiki w Petersburgu na kierunku grafika przemysłowa (1966–70), na Wyższej Szkole Sztuki Przemysłowej im. Wiery Muchiny w Petersburgu (1970–71) i na Wyższej Szkole Rzemiosła Artystycznego w Pradze, na kierunku szkło artystyczne (prof. Stanislav Libenský, 1971–76). Przed 1990 rokiem współpracowała z koncernem szklarskim Crystalex Nový Bor, od 1994 roku z hutą szkła w Nižborze, od 2002 roku ze Szkłem Železnobrodskim w Železnym Brodzie. Tworzyła głównie projekty zestawów do napojów. Później współpracowała również z hutą szkła Moser. Poświęca się także malarstwu i tworzeniu rzeźb z topionego szkła. Jej prace znajdują się w prywatnych kolekcjach w USA, Japonii, Niemczech, Danii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Szwajcarii, w siedzibie UNESCO w Paryżu i w Muzeum Sztuki Dekoracyjnej w Pradze.


PhDr. Petr Nový

(*1973, Jablonec nad Nisou), główny kurator w Muzeum Szkła i Biżuterii w Jabloncu nad Nisou  i redaktor naczelny czasopisma Sklář a keramik (Szklarz i modelarz ceramiki) skupia się na historii i współczesności szkła i biżuterii. Oprócz kilku wystaw stałych przygotował dziesiątki wystaw w Czechach i za granicą oraz wydał szereg książek, katalogów wystaw i tekstów naukowych. Przygotował również kilka projektów „pod klucz” dla Czeskich Centrów i Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Czeskiej. Prowadził wykłady na temat czeskiego szkła i biżuterii nie tylko w wielu krajach Europy, ale także w USA, Kanadzie, Japonii, Korei Południowej, Chinach i Federacji Rosyjskiej. Jest laureatem Nagrody Czeskiego Towarzystwa Szklarskiego za 2015 rok.

Działanie towarzyszące wystawie

  • 10.12 (sobota) g. 16.00
    pokaz filmu "Pali się, moja panno", reż. Miloš Forman, Czechosłowacja, 1967, 73 min



napis visit czech republic