Przejdź do treści

Dyplomy 2023

Lokalizacja Galeria Sztuki Współczesnej
Czas 07.07.2023 - 17.09.2023

Zapraszamy na wystawę prac dyplomowych studentów i studentek Wydziału Sztuki UO

Jak co roku o tej porze w  Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu prezentujemy wystawę prac dyplomowych absolwentek i absolwentów studiów licencjackich oraz magisterskich Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. Na wystawie “Dyplomy 2023” znajdują się różnorodne realizacje reprezentujące techniki malarskie, fotograficzne, graficzne, multimedialne czy projektowe.

W Collegium Artium trwają nieustające poszukiwania, nieustający wyścig i paragone sztuk. Ale nie, już nie kłócą się rzeźbiarze z malarzami – komu należy się pierwsze miejsce. Teraz, ramię w ramię, bronią swoich tradycji i wizualności materialnej przed mgławicowością nowych mediów – hipnotyzujących nieprawdziwością, nie-prawdziwością: poza dotykiem, poza wagą, poza wymiarami.

Z tych dysput, z tych poszukiwań, bierze się wszystko, co już widzisz, co jeszcze zobaczysz na tej wystawie w czasie jak nigdy wydłużonym, aż do września. Ujrzysz pragnienia – by zmieniać świat. Marzenia - o sztuce, która koi. Majstersztyki projektanckie, dowodzące umiejętności. Niewinność debiutantów i kalkulacje bardziej doświadczonych. Nieustającą dumę promujących i – typowy dla postsowieckich krajów, wszywany w głowy w czasie edukacji szkolnej – brak pewności, typowy również dla części młodych twórców.

A wszyscy zasługują na karierę, sławę i biorące się z nich moc i pieniądze. Przez zbieg właściwych okoliczności, także osobistych zalet, tylko część z nich zostanie wybrana. Odkrywaj ich, póki są dostępni. Zainwestuj, póki są niedrodzy. Doceniaj, póki żyją. I, jak pisał ongiś Klee, jednym okiem patrz, drugim – czuj.

  • fragment tekstu z katalogu wystawy, autor: Kazimierz Sebastian Ożóg

  • Wernisaż: 7 lipca (piątek) godz. 18.00 / udział bezpłatny
  • Koordynacja wystawy: Magda Wolnicka 


PROGRAM TOWARZYSZĄCY 

  • 9.07 niedziela g. 16.00 – oprowadzanie kuratorskie, oprowadzają: Magda Hlawacz, Paulina Ptaszyńska, Bartłomiej Trzos, Bartosz Posacki, Ignacy Nowodworski / udział bezpłatny

  • 16.07 niedziela g. 16.00 – oprowadzanie w języku ukraińskim, oprowadzają: Kazimierz Ożóg, Natalia Nosova oraz studenci i studentki WS UO

Organizatorzy: Wydział Sztuki Uniwersytetu Opolskiego, Uniwersytet Opolski, Stowarzyszenie Opolskie Lamy, Galeria Sztuki Współczesnej, Miasto Opole.