Przejdź do treści

Dyplomy 2021

Lokalizacja Galeria Sztuki Współczesnej
Czas 02.07.2021 - 25.07.2021

Dyplomy Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego 

Jak co roku, na początku wakacji Wydział Sztuki poddaje publicznej ocenie dyplomy swoich absolwentów - licencjatów i magistrów, którzy w pierwszych dwóch dniach lipca bronili swoich dokonań przed komisjami obradującymi w gmachu Galerii Sztuki Współczesnej.

Prezentowanych jest trzydzieści dyplomów - przy czym zdecydowana większość to finał studiów licencjackich. Wystawa pokazuje przekrój przez wszystkie pracownie dyplomujące, z całym wachlarzem możliwości Wydziału Sztuki i kompetencji nabywanych przez jego studentów. Są więc użytkowe dzieła z obszaru projektowania graficznego - identyfikacje sklepów i stowarzyszeń, ale i plakaty bądź książki wypełnione ilustracjami. Reprezentowane są multimedia - animacje, wideo i projekcje, a obok nich projekty intermedialne, dotykające wielu płaszczyzn przeżycia i percepcji. Wielbiciele technik tradycyjnych otrzymają możliwość obejrzenia malarstwa (nie zawsze “klasycznego”), jak również rysunku i odbitek graficznych.

Na wystawie obecna jest też rzeźba, pod postacią instalacji. Widzowie znajdą w tych dziełach wszystkie niepewności i pewności siebie, namiętności i obsesje, lęki i wyzwolenia, wypełniające młodych ludzi od tysiącleci. Szukają, próbują, testują świat i siebie. Aspekt pandemiczny będzie przezierał w wielu elementach - w tytułach, strukturze, idei. Nie ma tematu przewodniego, jest arcybogaty przekaz siły młodych, tych nie zepsutych światem, silnych swoimi talentami i pracą włożoną w ich pomnażanie. Widzowie znajdą te niezwykle osobiste wyznania, dyplomy zadające nam pytania, zachęcające do refleksji, skupienia, przystanięcia na chwilę. Zapraszamy - zerknijcie na wideo i animacje, muśnijcie palcem instalacje, powąchajcie różową płaszczyznę obrazów, przyjrzyjcie się graficznym odbitkom, przejrzyjcie książki, doceńcie dyplomy użytkowe - wprowadzające porządek lub piękno do identyfikacji, szyldu.

  • Wernisaż - 2 lipca,  piątek,  godz. 18
  • Wystawa dostępna w głównych salach GSW oraz w Galerii Aneks GSW do 25.07.2021 

Program towarzyszący

11 lipca g.16.00 – oprowadzanie kuratorskie

18 lipca g.16.00 – oprowadzanie w j. angielskim

25 lipca g. 16.00 – oprowadzanie z tłumaczeniem na polski język migowy

W każdy weekend prezentacja wybranych dyplomantów na IG @gswopole