Przejdź do treści

Dyplomy 2020

Lokalizacja Poza GSW
Czas 07.07.2020 - 26.07.2020
Wystawa Dyplomantów Wydziału Sztuki Uniwersytetu Opolskiego

DYPLOMY WYDZIAŁU SZTUKI (2020)

 

zobacz: ZASADY BEZPIECZNEGO ZWIEDZANIA

 

Z powodu pandemii ta wystawa jest inna od poprzednich “Dyplomów”. W jakikolwiek sposób uda się widzom ekspozycję - czy osobiście, czy zdalnie, ona i tak ma szansę ich zaczarować. Są na niej rzeczy dzieła wszystkim prawdziwe, nie obarczone koniunkturalnymi kalkulacjami i mierzeniem w gusta krytyków czy publiczności. Studenci Wydziału Sztuki UO odkrywają w nich mechanizmy tworzenia i wykorzystują całą swoją wiedzę do stworzenia wypowiedzi, która z reguły jest w tym momencie ich szczytowym osiągnięciem. To majstersztyk, popis umiejętności wyzwalanych uczniów - ale inaczej niż przed wiekami, wykonany dla świata, nie dla mistrza. 

Na wystawie można zobaczyć 29 dyplomów wykonanych we wszystkich pracowniach Wydziału Sztuki UO, prezentujących większość technik i obszarów twórczych. Obecny jest rysunek i malarstwo, rzeźba i instalacja, intermedia i multimedia, wreszcie projektowanie graficzne. Tegoroczne dyplomy, otoczone jak zawsze wytężoną opieką promotorów powstawały w prywatnych domach, w wynajmowanych mieszkaniach i w zaanektowanych ogrodach, a czasem już w pracowniach Wydziału, uruchomionych dla dyplomantów tak szybko, jak było to możliwe (z zachowaniem wszystkich reguł nowej sytuacji, rzecz jasna). 

Każde z tych dzieł ma w sobie cząstkę czasu, w którym powstawało. Odrobinę lęków, smutków i niepewności (ale i nadziei, siły i determinacji) młodych ludzi, w których to emocjach można odszukać cząstkę siebie. Bo czas, w którym się wszyscy znaleźliśmy, nauczył nas czegoś o nas samych i o świecie, choć kilka miesięcy temu przerażony świat zatrzymał się.

  • Kazimierz S. Ożóg, Wydział Sztuki UO

 

WYDARZENIA TOWARZYSZACE

  • oprowadzenie po wystawie online FB @gswopole oraz Youtube gswopolenowe - 17.07

ZOBACZ OPROWADZANIE