Czarne serce. Bartłomiej Trzos // Anna Miszczyszyn
Czarne serce
Bartłomiej Trzos // Anna Miszczyszyn
16.10 - 31.10.2021
wernisaż: 15.10, g. 18.00 // wstęp wolny
Galeria Aneks, Pl. Teatralny 12, 45-056 Opole
koordynacja: Łukasz Kropiowski
Wystawa jest naszą wspólną refleksją o kondycji człowieka uzależnionego od przekazu medialnego. Jej koncepcja obraca się wokół problemu wizualnej siły mediów emitujących w dużym natężeniu informacje, których przeciętny odbiorca nie jest w stanie przetrawić. Nadprodukowane komunikaty zmieniają się w niebezpieczny bełkot. Efektem tego zjawiska jest coraz częściej zauważalne zobojętnienie wobec osób znajdujących się w krytycznych momentach swojego życia, których sytuacja wynika z odmiennego postrzegania świata czy też z proweniencji geopolitycznej i kulturowej. Wszechobecne media serwują nam na żywo, w trybie 24H pożywkę dla naszych spragnionych dramatu zmysłów. Nadają z terenów objętych działaniami wojennymi, ogarniętych kataklizmem, wojną hybrydową, sytuacją wyjątkową, stanem zagrożenia… Rywalizacja, mundury, zasieki, śmierć, traktowane są jako produkt a brutalność staje się wizualną rozrywką. Nawet jeśli, niektóre z tych obrazów emitowane są z intencją wywołania empatii, to giną w zalewie informacji generującym komunikacyjny chaos. Efektem medialnego bodźcowania zaczyna być bierność i brak wrażliwości. Apatia góruje nad empatią, stając się stanem nierzadko definiującym umysłową kondycję współczesnego człowieka.
Pod przykrywką misyjności, w sztafażu prymitywnej rozrywki, środki masowego przekazu zamieniają się w arenę, na której rozgrywa się dramat jednostki uwikłanej w polityczne rywalizacje, gdzie kapitał wyborczy budowany jest poprzez kreowanie figury wroga – obcego, innego, odbiegającego od przyjętych norm. Hejt eskaluje w imię partykularnych korzyści określonych środowisk i ich „słusznych” idei.
Prace prezentowane na wystawie, wykonane w technikach cyfrowych, malarskich, rzeźbiarskich z wykorzystaniem materiałów termoplastycznych, zawierają elementy odnoszące się do uniwersalnej symboliki zakorzenionej w języku popkultury. Sposób obrazowania, kojarzony z estetyką komiksu czy street-artu, w kontekście medialnym, ma na celu wyeksponowanie niepokojących zjawisk społecznych wywołanych natłokiem bodźców wizualno-informacyjnych.
Bartłomiej Trzos
//
Anna Miszczyszyn
Urodzona 11 lipca 1980 roku w Gliwicach. W roku 2005 ukończyła studia w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Opolskiego na kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych. Dyplom magisterski zrealizowała w pracowni rzeźby pod kierunkiem prof. Mariana Molendy.
Od roku 2006 pracuje jako plastyk w pracowni plastycznej Teatru Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki w Opolu.
Uprawia rysunek, kolaż, rzeźbę.
Wystawy zbiorowe:
- 2004 – wystawa poplenerowa w Tarnogrodzie,
- 2008 – wystawa poplenerowa w Nysie,
- 2017 – Sacquenay (Francja),
- 2018 – Salon Jesienny Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu,
- 2019 – Salon Jesienny Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu,
- 2020 – Salon Jesienny Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu,
- 2021 – Zimowy Las Sztuki Teatr Eko w Opolu.
Wystawy indywidualne:
- 2016 – „Panopticum” Galeria ZPAP Pierwsze Piętro w Opolu,
- 2016 – „Panopticum” Galeria Kulturagregat, Freiburg (Niemcy),
- 2018 – „Paint it Black” Galeria ZPAP Pierwsze Piętro w Opolu.
W roku 2018 otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Opola na Salonie Jesiennym w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu.
//
Bartłomiej Trzos
Urodził się w 1976 roku w Opolu. W latach 1991–1996 uczył się w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Jana Cybisa w Opolu, następnie studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, gdzie w 2001 roku uzyskał dyplom z grafiki warsztatowej w pracowni prof. Jana Szmatlocha, realizując jednocześnie aneks z grafiki projektowej w pracowni prof. Tomasza Jury. W roku 2001 został zatrudniony jako asystent i wykładowca w Pracowni Grafiki Warsztatowej oraz w Pracowni Malarstwa i Rysunku w ówczesnym Instytucie Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. W roku 2009 obronił doktorat ze sztuk pięknych w zakresie grafiki na Wydziale Artystycznym Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Na tym samym Wydziale w roku 2018 uzyskał stopień doktora habilitowanego, a w roku 2019 objął stanowisko uczelniane profesora Uniwersytetu Opolskiego. Uprawia grafikę warsztatową, rysunek, malarstwo, projektowanie graficzne.
Brał udział w wielu wystawach zbiorowych w Polsce (Warszawa, Toruń, Katowice, Chorzów, Zabrze, Kluczbork), oraz za granicą, m.in. w Tabriz (Iran), Moskwie (Rosja), Sztokholmie (Szwecja), Auxerre (Francja), Berlinie i Ratingen (Niemcy), Hilversum (Holandia), Ostrawie (Republika Czeska). Wystawy indywidualne miał w Opolu i Nysie oraz w Berlinie (Niemcy) i Kravaře (Republika Czeska), Dijon (Francja).
Ważniejsze nagrody i wyróżnienia:
- 2004 – My Family 2004 – Moskwa (Rosja), Auxerre (Francja),
- 2005 – Grand Prix Tuba Satyrica – Toruń,
- 2006 – Nagroda Publiczności na Salonie Jesiennym – Opole,
- 2006 – wyróżnienie Satyrykon – Legnica,
- 2010 – Złoty Medal na Międzynarodowym Triennale Grafiki Caixanova – Ourense (Hiszpania),
- 2010 – Nagroda Prezydenta Miasta Opola na Salonie Jesiennym,
- 2011 – Nagroda Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu na Salonie Jesiennym,
- 2011 – Nagroda Galerii Autor na Salonie Jesiennym – Opole,
- 2018 – Nagroda Grand Prix Salonu Jesiennego, Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu.
16-31.10.2021 g.10.00-20.00