Czarna skrzynka. Krzysztof Szpryngiel
Wystawa realizowana w ramach Opolskiego Festiwalu Fotografii
Projekt Krzysztofa Szpryngiela
Niebo miało intensywnie kobaltowy odcień.
„Bardzo przejrzysty dzień oznacza, że będziesz miał świetny dzień w kontroli ruchu lotniczego”. - mówi Michael McCormick, który tego dnia nadzorował cały ruch lotniczy w północno-wschodnich Stanach Zjednoczonych. O 8:46 pierwszy z porwanych samolotów uderza w północną ścianę północnej wieży World Trade Center. Wszyscy pasażerowie na pokładzie giną natychmiast.
Pasażerka Lauren Grandcolas zadzwoniła do swojego męża Jacka z pokładu drugiego porwanego samolotu. W rozmowie zapewniała męża, że wszystko jest w porządku. Jej głos był bardzo spokojny, w tle nie było słychać żadnych hałasów. Wielokrotnie mówiła mężowi, że go kocha. Na koniec Lauren pożegnała się z Jackiem i rozmowa zakończyła się. Potem próbowała zadzwonić pod inny numer, ale połączenie nie doszło do skutku.
„Przede wszystkim chciałam powiedzieć, że cię kocham... i... będę bardzo za tobą tęsknić... i... i proszę, przekaż Mamie i Tacie, że ich też kocham. Po prostu cię kocham i chciałam ci to powiedzieć. Nie wiem, czy będę jeszcze miała szansę Ci to powiedzieć.” - mówiła Linda Gronlund w rozmowie z siostrą.
Takich telefonów było wiele. Nie przetrwały za to żadne fotografie.
KRZYSZTOF SZPRYNGIEL (ur. 2001 w Opolu) jest artystą wizualnym i fotografem, a obecnie studentem fotografii w Szkole Filmowej w Łodzi. W swoich projektach artystycznych lubi łączyć działania konceptualne z różnymi technologiami i stylami. Często bada tematy niepokoju i kontrowersji. Jego projekt "CZARNA SKRZYNKA" był prezentowany m.in. na Polish Photo Brunch w Instytucie Polskim w Paryżu (2023), w sekcji FRINGE podczas Miesiąca Fotografii w Krakowie (2024), oraz na wystawie "Amnezje" podczas SpinOff Fotofestiwalu w Łodzi (2024).
- Organizator: Fundacja 2.8
- wernisaż g. 20.00
- wystawa czynna od g.18.00 - 23.00 (po zmroku)