Przejdź do treści

Aukcja. Dotknij Sztuki

Lokalizacja Galeria Sztuki Współczesnej
Czas 09.11.2021

Zapraszamy na aukcję pod hasłem dotknij sztuki!

Organizatorami wydarzenia są: Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu oraz Fundacja Szansa dla Niewidomych.

Na przestrzeni ostatnich lat Galeria Sztuki Współczesnej współpracowała z osobami z niepełnosprawnością wzroku w ramach warsztatów, podczas których wspólnie poznawaliśmy i tworzyliśmy sztukę. Podczas aukcji można będzie wylicytować dzieła stworzone przez podopiecznych Fundacji Szansa dla Niewidomych. Dochód z aukcji przekazany zostanie w całości na rzecz podopiecznych Fundacji; w pierwszej kolejności na spełnienie ich marzenia o grze w szachy. Środki zostaną przeznaczone na zakup komputerowych, brajlowskich szachów do tyflopunktu w Opolu. 

Aukcja odbędzie się 9 listopada (wtorek) w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Wstęp wolny!
W programie wieczoru:

- 18.00 - przywitanie gości oraz oprowadzanie z audiodeskrypcją po aktualnej wystawie. 

- 18.30 - aukcja prowadzona przez Karolinę Gorzkowską. 


 • Koordynacja działań: Natalia Krawczyk
 • Oprawa graficzna wydarzenia, projekt katalogu: Patrycja Kucik

Zachęcamy do wcześniejszego zapoznania się z eksponatami. Prosimy zainteresowanych licytowaniem w trakcie aukcji o potwierdzenie przybycia pod nr telefonu: 77 402 12 35.


Poniżej przedstawiamy opisy obiektów oraz załączamy katalog aukcyjny do pobrania.

Serwisy ceramiczne

Dwa autorskie serwisy stołowe, składające się z ozdobnych salaterek i kokilek. Każdy z elementów zestawu wykonany został jako odcisk z formy odlanej z prawdziwych warzyw i owoców tak, że zewnętrzne ściany naczyń doskonale oddają ich fakturę, natomiast wnętrze ma wygładzoną powierzchnię. Od zewnątrz naczynia pokryte są ciemnym opalizującym szkliwem o fioletowo-grafitowym odcieniu. Z kolei środek pokryty jest seledynowym szkliwem z tlenkiem żelaza.

Naczynia mogą być wykorzystywane do spożywania, jak i podawania potraw oraz napojów. Małe miseczki mogą być używane jako katori, kokilka, kompotierka czy jajecznik, mogą też służyć do podawania sosów czy przypraw. Obiekty doskonale sprawdzą się również jako elementy dekoracyjne i wspaniale dopełnią każde wnętrze.


 • Niezbędnik działkowca

Serwis składa się z pięciu ceramicznych salaterek wykonanych z gliny i pokrytych szkliwami. Naczynia odwzorowują warzywa i jarzyny często spotykane w polskiej kuchni. W skład zestawu wchodzi czarka w formie kapusty o średnicy 12 cm, miseczka odwzorowująca marchewkę, tudzież korzeń pietruszki o długości 22 cm oraz trzy malutkie miseczki wykonane z formy buraka o średnicy 4 cm – słowem podstawowe składniki polskich zup. Całość zapakowana w elegancką drewnianą skrzynkę.
Skrzynka z kilkoma naczyniami ceramicznymi

 • Egzotyczny serwis deserowy

W skład kompletu wchodzą cztery ceramiczne elementy pokryte szkliwami: dwie salaterki o formie ananasa o średnicy 13 cm oraz dwie kokilki o kształcie przepołowionego owocu kiwi o średnicy 5 cm. Zastawa ta doskonale nadaje się do serwowania owocowych deserów i podwieczorków. Całość zapakowana w elegancką drewnianą skrzynkę.


Rączki - seria gipsowych rzeźb polichromowanych

Najciekawszymi eksponatami na tej aukcji są cztery polichromowane i pozłacane rzeźby rąk. Jest to seria gipsowych odlewów dłoni uczestników warsztatów Dotknij sztuki. Dłonie ułożone są w geście powitania. Podanie ręki czy uścisk dłoni oznaczają zgodę, harmonię, jednomyślność, przyjaźń, powitanie, pozdrowienie. Osoby niewidome poznają nie tylko ludzi, ale całe otoczenie za pomocą dłoni. Dłoń reprezentuje zmysł dotyku, a osobom niewidomym zastępuje oczy.

 • Dłoń rzeźbiarza

Dłoń rzeźbiarza to gipsowy odlew polichromowany i pozłacany. Forma została zdjęta z prawdziwej dłoni znanego opolskiego rzeźbiarza. Uwagę zwraca nie tylko rozmiar, ale też plastyczność kształtu oraz rysunek linii papilarnych dłoni. Szczęśliwy właściciel lub właścicielka będą mogli wiele wyczytać z tej dłoni.

Obiekt zabezpieczony jest szklanym kloszem o wysokości 27 cm.

Rzeźba dłoni w szklanej osłonce

 • Goldfinger

Dzieło zatytułowane Goldfinger to polichromowany odlew dłoni z pozłacanym kciukiem. Kciuk nazywany też palcem wielkim, grubym lub paluchem symbolizuje logikę i wolę. Uznawany jest za palec władczy, reprezentuje siłę twórczą, sprawczą, bo nadaje innym palcom i całej dłoni moc chwytania i trzymania przedmiotów.

Obiekt zabezpieczony jest szklanym kloszem o wysokości 27 cm.

Rzeźba dłoni pozłacana, w pomarańczowych odcieniach, osłonka ze szkła.

 • Złota rączka

Wśród gipsowych form polichromowanych i pozłacanych rąk nie mogło zabraknąć odlewu dłoni osoby będącej tzw. złotą rączką, czyli osoby, która potrafi wiele zrobić własnymi rękoma i często podaje innym swoją pomocną dłoń.

Obiekt zabezpieczony jest szklanym kloszem o wysokości 27 cm.

rzeźba dłoni w szklanej osłonce

 • Różanopalca Jutrzenka

Odlew kobiecej dłoni, ułożonej w geście powitania z rozcapierzonymi palcami. Wyrazista i dynamiczna forma idealnie wpisze się w każdą kolekcję. Obiekt może też być wykorzystywany praktycznie – doskonale nadaje się do przechowywania biżuterii – pierścionków, naszyjników czy bransoletek.

Obiekt zabezpieczony jest szklanym kloszem o wysokości 27 cm.

rzeźba dłoni w szklanej osłonce

Różowe paluszki

Dwa eksponaty z serii Paluszki to gipsowe odlewy palców. Obiekty są polichromowane i zabezpieczone szklanym kloszem.

Palce symbolizują bóstwa, kierunki świata i promienie słoneczne. Ruchy palców były i są u wszystkich ludów pomocne w wyrażaniu myśli i uczuć. Mamy nadzieję, że szansa na zdobycie tych wyjątkowych eksponatów nie przecieknie Państwu przez palce.

 • Dwa paluszki

Gipsowy odlew dwóch palców – wskazującego i środkowego. Obiekt o rozmiarach naturalnych, polichromowany. Te zgrabne paluszki należą do opolskiej rzeźbiarki, a w ich czubkach znajduje się wielki talent. Dwa palce reprezentują liczbę dwa, która przedstawia siłę twórczą. Miejmy nadzieję, że i na nowego właściciela/właścicielkę z palcy tych spłynie natchnienie.

Obiekt zabezpieczony jest szklanym kloszem o wysokości 20 cm.

rzeźba dwóch palcy, różowa. Osłonka szklana.

 • Trzy paluszki

Polichromowany, gipsowy odlew trzech palców – wskazującego, środkowego i serdecznego. Osoby, które posiadają taki układ trzech środkowych palców, zazwyczaj są zaliczane do odważnych „graczy”, którzy lubią podejmować ryzyko. Warto licytować i zdobyć ten wyjątkowy eksponat, który może stać się szczęśliwym amuletem! Obiekt zabezpieczony jest szklanym kloszem o wysokości 20 cm.

Obiekt zabezpieczony jest szklanym kloszem o wysokości 20 cm.

rzeźba trzech palcy, różowa. Osłonka szklana

Trzy koronki

Ostatnia seria eksponatów na tej aukcji to trzy koronki igłowe. Obiekty zostały wykonane przez koronczarkę, która nie widzi od wielu lat. Jej dłonie pozostają jednak nadal sprawne - za ich pomocą artystka wykonuje nie tylko pracę, ale też poznaje/ogląda świat. Koronki są - jak twierdzi twórczyni - “uszyte z głowy”,co oznacza, że są to całkowicie autorskie dzieła.

 • Gwiazda

Pierwszy eksponat z tej serii to ażurowa plecionka o nieregularnej postaci gwiazdy o wymiarach 19 na 21. Biała koronka zachwyca swoją miękką formą. Uwagę przyciągają również nierównomiernie rozkładające się oczka utkane z białej nici. W formie tej można dopatrywać się różnych kształtów, gwiazdy, rozgwiazdy czy znaku krzyża, którego wyobrażenie pojawiające się w wielu kulturach ma zapewniać szczęście, dobrobyt i przychylność bogów.

Eksponat zabezpieczony szklaną ramą o wymiarach 21 x 26 cm.
koronka biała na stelażu

 • Korona

Koronka igłowa kształtem przypominająca koronę albo kwiat o średnicy około 10 cm. Jest to bardzo misterna praca o doskonałej regularnej formie.

Eksponat zabezpieczony szklaną ramą o wymiarach 16 x 16 cm.

koronka biała na stelażu

 • Koniczyna

Koronka igłowa o formie czworoboku o wymiarach 6 x 7 cm. Przypomina nice czterolistną koniczynę, która ma przynosić szczęście właścicielowi.

 Eksponat zabezpieczony szklaną ramą o wymiarach 16 x 16 cm.

koronka na stelażu, konieczyna

Katalog do pobrania:

Czas
09.11.2021
Uwaga!

g. 18.00 - 20.00 

Lokalizacja
Galeria Sztuki Współczesnej
pl. Teatralny 1245-056 Opole