Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że kontynuując przeglądanie tej strony wyrażasz zgodę na zapisywanie na Twoim komputerze tzw. plików cookies. Ciasteczka pozwalają nam na gromadzenie informacji dotyczących statystyk oglądalności strony. Jeżeli nie wyrażasz zgody na zapisywanie ich zmień ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Artoteka

Lokalizacja Artpunkt
Czas 21.11.2018
Klub czytelników i czytelniczek sztuki.

Zapraszamy na pierwsze spotkanie w ramach cyklu ARTOTEKA 
Wstęp wolny! 

Kłącza i grzyby: co to znaczy towarzyszyć? 
(fot. okładkowa analternativenaturalhistoryofsussex.blogspot.com) 

Zapraszamy do wspólnego odczytu i dyskusji nad tekstem Anny Tsing pt. „Krnąbrne krawędzie: grzyby jako gatunki towarzyszące”. Pojęcie gatunków stowarzyszonych to propozycja Donny Haraway, feministycznej biolożki i filozofki. Psy, konie, zwierzęta laboratoryjne takie jak myszy i szczury są częścią historii, tego, co określamy mianem człowieka. Haraway stawia pytanie, nad którym zastanowimy się razem: dlaczego pokrewieństwo ograniczamy do tego, co zawiera się w obrębie gatunku? Genealogia to myślenie o pochodzeniu, korzeniach, czyli wspólnej przeszłości. Francuscy filozofowie Gilles Deleuze i Felix Guattari proponują nam koncept stawania się, czyli tego, co Haraway nazywa właśnie towarzyszeniem, trwaniem razem. Grzyby żyją w nas i stanowią nasze otoczenie. Czego z tej relacji możemy się nauczyć?

Tekst dostępny na miejscu. Formuła wspólnego czytania pozwoli, by teoria zaczepiła się w naszych doświadczeniach i praktykach, wcieliła się w język którym opisujemy świat  – zapraszamy do przerywania czytania, rozwijania dygresji, i wygłoszenia własnych poglądów.

 

Spotkanie poprowadzą:

- Gaja Karolczak – absolwentka Historii Sztuki UAM i Master in the Science of Performative Creativity (UAM & University of Malta) podyplomowego programu a.pass (stypendystka Rządu Flandrii) Stypendystka Alternatywnej Akademii Tańca 2016. Autorka tekstów z zakresu teorii tańca, na co dzień terapeutka Integracji Strukturalnej. Z Martą Romaszkan założyła Fundację Sens Ruchu działającą interdyscyplinarnie i międzyśrodowiskowo, na rzecz pozaformalnych formatów edukacji i wspólnotowego wytwarzania wiedzy. W 2017 roku m. in. organizowała laboratorium "Micropolitics and Affects. Collaborative choreographic practices & morning reading sessions" - podsumowujące 2 letni okres istnienia Grupy Samoczytającej, działającej w ramach Fundacji od 2015 i przekształcającej się m. in. w cykl czytań z gośćmi świata sztuki i nauki -  „Przepływy ” (2018).

- Bartosz Mroczkowski - doktorant w Instytucie Filozofii UAM w Poznaniu, gdzie zajmuje się tematem konceptualizacji i praktyk ciała w perspektywie posthumanizmu i nowego materializmu. Założyciel fundacji i redaktor portalu internetowego „Machina Myśli” (2017). Jego zainteresowania badawcze skupiają się wokół poststrukturalizmu i zagadnienia stawania się (Gilleus Deleuze i Felix Guattari), życia w ogóle (zoe), posthumanizmu, feministycznych teorii krytycznych, nowego materializmu, estetyki egzystencji, anty-psychiatrii i szeroko rozumianej cielesności oraz eksperymentów z nią związanych.

Razem z Fundacją Sens Ruchu organizował cykl warsztatów Micropolitics and Affects” (2017) i Przepływy - myślenia jest ruchem, ruch jest myśleniem (2018) Publikował w „Praktyce Teoretycznej”, „Machinie Myśli”, „eCzasKultury” oraz serii naukowej „Scripta” IFK UW.

Koordynatorka: Natalia Krawczyk 

Czas
21.11.2018
Lokalizacja
Artpunkt
ul. Augustyna Kośnego 32 a 46-020 Opole