Przejdź do treści

Andrzej Tobis. Ruch Polski wokół Słońca

Lokalizacja Galeria Sztuki Współczesnej
Czas 02.12.2022 - 29.01.2023

Wystawa "Ruch Polski wokół Słońca" to fragment utopijnego projektu Andrzeja Tobisa "A–Z (Gabloty edukacyjne)".

Opolska edycja jest sprawozdaniem rocznym, prezentującym hasła odnalezione w 2021 roku. Pomyślana została jako spojrzenie przyrodnicze, analizujące cykl z perspektywy zmieniających się pór roku.

Prace nad projektem "A–Z (Gabloty edukacyjne)" rozpoczęły się w listopadzie 2006 roku. Punktem wyjścia jest słownik obrazkowy – "Bildwörterbuch Deutsch und Polnisch", wydany w 1954 roku w Niemieckiej Republice Demokratycznej, wraz z jego późniejszymi wydaniami (drugim i trzecim), zawierającymi nieznaczne zmiany względem wydania pierwszego. W ramach projektu hasła i zwroty opracowane w NRD są obecnie, po ponad 60 latach, ponownie ilustrowane. Fotografie do haseł zaczerpniętych z oryginalnego słownika mogą być wykonane wyłącznie na terenie Polski. Sfotografowane sytuacje i obiekty nie są aranżowane ani cyfrowo montowane – muszą być odnalezione. Każde hasło w wersji niemieckiej i polskiej opatrzone jest numerem indeksu z oryginalnego słownika. Zdjęcie oraz hasło umieszczone pod nim na białym pasku stanowią integralną całość.

Do połowy 2022 roku zrealizowanych / odnalezionych zostało ponad 1500 haseł. Projekt "A–Z" ma charakter utopijny – nie wiadomo, jak długo będzie kontynuowany, choć oczywiste jest, że nigdy nie uda się go zrealizować w całości. Dotychczas pokazywany był kilkadziesiąt razy, w ramach wystaw indywidualnych i zbiorowych, w Polsce i Europie (Niemcy, Wielka Brytania, Włochy, Hiszpania, Republika Czeska).

 • Wystawa Ruch Polski wokół Słońca zamyka program 12. Opolskiego Festiwalu Fotografii, realizowanego w 2022 roku pod hasłem Utopia.
 • Koordynacja: Joanna Filipczyk
 • Współpraca: Galeria Jednostka 


Andrzej Tobis

urodził się w 1970 roku. Zajmuje się głównie fotografią i malarstwem. Prowadzi jedną z pracowni malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.


Program towarzszący wystawie

 • 4.12 (niedziela) g. 16.00
  oprowadzanie Joanny Filipczyk po wystawie
 • 9.12 (piątek), g. 11.00
  oprowadzanie po wystawie dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku

 • 14.12 (środa), g. 13.00
  oprowadzanie z tłumaczeniem na PJM po wystawie

 • 18.12 (niedziela), g. 16.00
  oprowadzanie Joanny Filipczyk po wystawie
  tłumaczenie na język ukraiński: Antonina Kalinichenko

 • 30.12 (piątek), g. 18.00
  oprowadzanie Joanny Filipczyk po wystawie

 • 8.01 (niedziela), g 12.00
  warsztaty performatywne dla dorosłych "Słowocentryczność. Instalacje na ciało i język"
  prowadzanie: Justyna Oleksy
  sale główne GSW | wstęp wolny

 • 14.01 (sobota), g. 16.00
   spotkanie autorskie z Andrzejem Tobisemna 
  prowadzenie: Hanna Wróblewska

 • 19.01 (czwartek), g. 17.30
  oprowadzanie w jęz. angielskim
  prowadzenie: Marta Miś

 • 28.01 (sobota), g. 16.00
  wykład dr Bożeny Hojki Słowniki ilustrowane
  w ramach finisażu wystawy Andrzeja Tobisa

 • 29.01 (niedziela), g. 16.00
  oprowadzanie finisażowe Joanny Filipczyk


Dostępność wystawy

Galeria Sztuki Współczesnej, Plac Teatralny 12, 45-056 Opole.

Do budynku prowadzi jedno wejście przez szklane drzwi od strony Placu Jana Pawła II. Do wejścia od strony Jana Pawła II prowadzą schody. Do budynku można dojść również z poziomu chodnika od strony ul. Kośnego (chodnik z kostki brukowej). Nad wejściem nie ma głośników naprowadzających dźwiękowo osoby niewidome i słabowidzące.

W budynku nie ma pętli indukcyjnych. W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie braille'a ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.

Wystawa w GSW dostępna na 1.piętrze galerii. Brak windy i podnośnika na terenie instytucji. Toaleta niedostępna dla osób z niepełnosprawnością ruchową.