Przejdź do treści

Anaberg. Wystawa Marty Jarnuszkiewicz

Lokalizacja Galeria Aneks
Czas 29.04.2022 - 29.05.2022

ANABERG

Marta Jarnuszkiewicz
Galeria Aneks GSW
wernisaż i performans: piątek 29 kwietnia, g.18.00

ANABERG to wielopoziomowy projekt o charakterze partycypacyjnym oscylujący na styku choreografii, architektury i sztuk wizualnych. Ogniwem łączącym jest tu rozległe zagadnienie performatywności analizowanej z perspektywy feministycznej.

Punkt wyjścia do realizacji stanowiła refleksja nad alternatywnymi sposobami kształtowania przestrzeni publicznej przez żeńskie głosy i ciała.

Amfiteatr w Górze św. Anny zaprojektowany w latach 30 XX wieku przez niemieckich architektów Franza Bohmera i Georga Petricha stał się dla artystki, za słowami Jadwigi Sawickiej „formą wzywającą do użycia“ wraz z całym bogactwem kontekstów otaczających to miejsce. Św. Anna jako chrześcijańskie uosobienie wsparcia kobiet i łączniczka pokoleń, topograficzny kształt góry jako miejsca kontaktu z Bogiem, a także ponazistowski amfiteatr wzniesiony w wielkiej dziurze, niegdyś regularnie drążonej przez mężczyzn – górników pracujących wówczas w znajdującym się tu kamieniołomie, tworzy bardzo nieoczywistą i kontrastującą przestrzeń, w której architektura jawi się jako pełna dwoistości i konfliktów wewnętrznych.

Marta Jarnuszkiewicz w swym projekcie postanawia nawiązać dialog z przestrzenią amfiteatru, szukając w niej szczelin do alternatywnego, kobiecego działania. To tu 28 września 2021 roku we współpracy z 10 kobietami z lokalnej społeczności stworzyła wydarzenie performatywne podejmujące próbę zbudowania nowej relacji kobiet z amfiteatrem, będące manifestacją ich obecności w architekturze stworzonej ze zbioru nawyków oraz zunifikowanych praktyk odbywających się w tym miejscu od dekad.

W Galerii Aneks GSW pokazujemy wielokanałową instalację wideo, będącą zapisem powyższych działań. Praca jest rezultatem przeprowadzonych przez artystkę badań doktorskich.

Wystawie towarzyszy katalog w wersji cyfrowej (w opracowaniu) oraz wydarzenie performatywne przeprowadzone w dniu wernisażu. Działanie na placu Teatralnym w Opolu w wykonaniu grupy kobiet opracowane zostało podczas warsztatów performatywnych prowadzonych w Galerii w dniach 23-24.04 przez Martę Jarnuszkiewicz we współpracy z choreografką i tancerką Liwią Bargieł.

W wydarzeniu w amfiteatrze uczestniczyły: Hanna Kozołup, Alicja Piecha, Aleksandra Koteluk, Gienia Ciołek, Ada Hajdas, Jola Szydło, Julia Jander, Karolina Mulorz, Nidija Nadezda, Basia Prochownik-Malewska

W wydarzeniu na placu Teatralnym uczestniczyły: Karina Szota, Zuzanna Stańczyk, Ilona Barszcz, Pola Gabryluk, Iwona Wylęgała, Ola Markiw, Mila Pławiak, Agnieszka Losor, Agnieszka Grzegorczyk-Sydor, Gienia Ciołek, Ada Hajdas, Jola Szydło, Julia Jander, Karolina Mulorz, Nadija Nadezda, Basia Prochownik-Malewska, Marta Jarnuszkiewicz, Liwia Bargieł, Magda Wolnicka.


  • Kuratorka wystawy: Magda Wolnicka
  • Konsultacje choreograficzne i współprowadzenie warsztatów: Liwia Bargieł
  • Dokumentacja filmowa: Gabriela Piwar, Lena Pierga
  • Dokumentacja dźwiękowa: Alex Banaszkiewicz
  • Koordynator ze strony SOK w Strzelcach Opolskich: Tomasz Stochniał


Marta Jarnuszkiewicz

artystka wizualna. Tworzy wielokanałowe instalacje wideo, animacje, kompozycje ruchowe i działania performatywne. Swą praktykę artystyczną koncentruje na różnorodnych modelach ruchu wpisanych w rzeczywistość społeczno-polityczną, poszukując w niej krytycznego potencjału. Obecnie zajmuje się także badaniem performatywności architektury w kontekście szerokich praktyk choreograficznych.

W 2014 roku ukończyła Wydział Sztuki Mediów na warszawskiej ASP. Od 2016 roku jest asystentką w Pracowni Intermediów na Wydziale Architektury Wnętrz w Warszawie. Jest także wykładowczynią w Warszawskiej Szkole Filmowej oraz Liceum Filmowym przy Warszawskiej Szkole Filmowej.

Jej prace pokazywane były m.in. w Salonie Akademii w Warszawie, Westergasfabriek w Amsterdamie, Teatrze Nowym w Warszawie, BWA w Zielonej Górze, Lokal_30 w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej w Mińsku, Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Jest laureatką kilku nagród m.in. Nagrody Głównej w konkursie Najlepszych Dyplomów Sztuki Mediów podczas Wro Media Art Biennale we Wrocławiu, a także nagrody głównej w konkursie “Coming out 2014”.


W wystawę zaangażowanych jest szereg osób i instytucji:

Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie i Wydział Architektury Wnętrz (Patronat honorowy), Strzelecki Ośrodek Kultury (Partner), Teatr im. Jana Kochanowskiego.

Wystawa "Anaberg" wraz z towarzyszącymi warsztatami oraz wydarzeniem performatywnym stanowi element rozprawy doktorskiej mgr Marty Jarnuszkiewicz, której promotorem jest prof. Mirosław Bałka. Jednostką, w której prowadzone jest postępowanie doktorskie jest Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie.


Dostępność na wystawie

Wystawa dostępna w Galerii Aneks GSW. Do Galerii od strony placu Jana Pawła II prowadzą schody. Do budynku można dojść również z poziomu chodnika od strony ul. Kośnego, chodnikiem z kostki brukowej. Brak windy i podnośnika na terenie instytucji. Aby wejść do Galerii Aneks należy zgłosić się do kasy biletowej GSW (budynek główny).