Przejdź do treści

Adam Niklewicz. La Piñata Of 2020

Lokalizacja Galeria Aneks
Czas 23.12.2020 - 27.12.2020

Adam Niklewicz (z udziałem Van Rose Drive Team), LA PIÑATA OF 2020 – w ramach akcji "Co robić czekając?"

LA PIÑATA OF 2020 jest performansem, który Adam Niklewicz zrealizował w North Haven (USA) na ulicy Van Rose Drive, gdzie artysta obecnie mieszka. Uliczna akcja jest hołdem dla pracowników służby zdrowia zmagających się z epidemią COVID-19 – w tym anonimowych emigrantów stanowiących niezbędne ogniwo systemu opieki zdrowotnej w USA.

Pandemiczna izolacja zastąpiona zostaje radosną świąteczną procesją, maseczki ochronne maskami zapaśników lucha libre a medialne statystyki zachorowań popularnym “Cielito lindo” wykonanym przez zespół mariachi. Tytułowa Piñata – w charakterystycznym kształcie wirusa – zostaje rozbita uwalniając ukryte wewnątrz nasiona polnych kwiatów.


Adam Niklewicz 

Urodzony w 1956 roku. W 1983 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Studiował na Washington University w St. Louis i na State University of New York at Purchase. Jego prace były prezentowane w USA m.in. w: Real Art Ways, The New Britain Museum of American Art, The Stamford Museum, Grounds for Sculpture, Black & White Gallery, FiveMyles, Slag Gallery, Hudson Valley Center for Contemporary Art, EBK Gallery, w Europie m.in w: Galerie für Landschaftskunst (Hamburg, Niemcy), Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu, Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie, JUMP Gallery (Połtawa, Ukraina), Art-Zavod Platforma - Gogolfest (Kijów, Ukraina), York Art Gallery (York, Anglia) czy w weneckim Arsenale (Arte Laguna Prize 2014).  

Jest laureatem Nagrody Międzynarodowego Centrum Rzeźby (2006 roku). W 2012 roku zrealizował duży projekt w przestrzeni publicznej The Charter Oak (konceptualny mural) wraz z projekcją Walking Around a Tree w Hartford, USA.

Tworzy obiekty, instalacje, rzeźby, zajmuje się także performance. Mieszka i pracuje w North Haven, Connecticut, USA.

Artysta w swojej sztuce łączy z pozoru sprzeczne fragmenty rzeczywistości – błahe codzienne przedmioty i zdarzenia z odniesieniami do kultury wysokiej, mitów i fikcji. Powszednie drobiazgi stają się w jego realizacjach soczewkami, skupiającymi paradoksy, sprzeczności oraz absurdy. Odsłaniają nieoczekiwane znaczenia i zaskakujące asocjacje.

adamniklewicz.com

  • Kurator cyklu: Łukasz Kropiowski
  • Tekst kuratorski do projektu "Co robić czekając?"