Przejdź do treści

PRZESYŁKA WARTOŚCIOWA

Lokalizacja Galeria Sztuki Współczesnej
Czas 14.08.2009

Instalacja, malarstwo, rzeźba, fotografia.

Wystawa prezentująca twórczość wybranych artystów z Hiszpanii i Polski.

Artyści biorący udział w wystawie ?Przesyłka wartościowa"

 

Joan Vallespir Aguilo - urodzony w miejscowości Inca (Majorka) w roku 1969.Ukonczyl studia w Escuela  Superior de Diseno de Palma. Zaliczył również liczne kursy w zakresie grafiki warsztatowej, litografii i seriografii. Aktualnie żyje i pracuje w Palmie.

W 1997 roku otrzymał pierwsza nagrodę Rządu Balearow przyznawana corocznie młodym artystom(Premio Art Jove del Gobierno Balear). W roku 2001 otrzymał stypendium wyjazdowe "Pilar Juncosa y Sotherbys" na studia w Manhattan Graphic Center w Nowym Yorku, a w roku 2008 zdobył pierwszą nagrodę w konkursie plastycznym "La Constancia" przyznawana przez Zarząd Miejski miasta Inca. Otrzymał również stypendium fundacji "Fundacio Pilar y Joan Miro de Palma", dzięki którym zrealizował liczne kursy graficzne tejże fundacji. W swoim dorobku ma liczne wystawy indywidualne.

/m

 

Ela Blanka  - urodzona 1974, Szczecin, Polska. Dyplom w 1999r.  Dyplom na Wydziale Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Od 2000r.-członek Stowarzyszenia Twórczego Artystów Rzeźbiarzy. Zajmuje się rzeźbą, malarstwem, fotografią, działaniami parateatralnymi. Uczestniczyła w wielu wystawach w Polsce, Niemczech, Danii, USA, Hiszpanii i we Włoszech. M.in. ?Artgenda" Hamburg, ?Triennale" Poznań, ? Dantesco" Ravenna, ? Unity in diversity" Kuwait. Brała też udział w licznych plenerach i sympozjach międzynarodowych poświęconych sztuce. Na Majorce od 2007r. Obecnie prezes stowarzyszenia Centro de Arte y Cultura Poloca.

  /m

 

Elżbieta Czerska - urodzona w Ostrzeszowie. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Opolu (1974). Studiowała w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu (wydział Kulturalno-Oświatowy). W 1980 roku wyjechała do Niemiec, gdzie studiowała na Uniwersytecie Kilonskim historie sztuki i archeologie. Ukończyła Studium Waldorfskie z dyplomem nauczyciela sztuk plastycznych. Brała udział w licznych warsztatach, plenerach i sympozjach artystycznych w Niemczech, Włoszech, Norwegii i Polsce (ostatnio w lipcu 2008 roku w Obszy,  którego organizatorem jest Instytut Sztuki Uniwersytetu Opolskiego). Od 2003 roku mieszka i pracuje na Majorce (Hiszpania). Zajmuje się głównie malarstwem sztalugowym. Prezentowała swoje prace na wystawach indywidualnych(m.in. w Galerii Soller;  Fundacji Tabaluga,Pollenca) oraz zbiorowych(m.in. w Galerii Plaza, Palma; Casa de Ramon Llull, Palma). Jest współzałożycielką  i wiceprezesem powstałego w lutym 2009 Centrum Sztuki i Kultury Polskiej na Balearach.

  /m

 

Grzegorz Gajos - ukończył studia na ASP we Wrocławiu oraz HBK w Brunszwiku, obecnie wykłada w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. Brał udział w wystawach
w kraju i za granicą (Niemcy, Japonia, Norwegia, Holandia, Francja). Zdobył nagrody: Salon Jesienny ZPAP 1999 r., Europa w obiektywie (wyróżnienie). Zajmuje się fotografią, grafiką, projektowaniem graficznym, typografią, plakatem autorskim, filmem eksperymentalnym. W swoich pracach ujawnia fascynację paraalfabetem kultury masowej - różnego rodzaju znakiem graficznym. Ukazuje masowy ornament typograficzny - natrętny, nadmierny, krzykliwy a wśród niego ślad człowieka - odręczny napis, sylwetka odbita w witrynie lub przemykająca wśród reklam. 

/m

 

Zbigniew Natkaniec - urodzony w 1961 r. w Opolu, ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Poznaniu (Wydziały: Architektura Wnętrz, Malarstwo - dyplom w pracowni malarstwa prof. Jacka Waltosia). Pokazywał swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Interesuje go rysunek, malarstwo, rzeźba, instalacja. 

  /m

 

Bartosz Posacki - jest absolwentem ASP we Wrocławiu (dyplom 2001 r.). Brał udział w wystawach w kraju i za granicą, jest laureatem nagród: Grand Prix - Salon Jesienny ZPAP 2005, Galeria Katarzyny Napiórkowskiej - wyróżnienie honorowe, Nagroda na Salonie Jesiennym ZPAP 2006. Obecnie Pracuje w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. Artysta zajmuje się projektowaniem, animacją, sztuką video oraz malarstwem. Posacki przedstawia na swych obrazach ludzi - jako małe, schematyczne, odindywidualizowane figurki, wtłoczone w ramy cywilizacji. Człowiek wewnątrz bloków, fabryk, maszyn sprawia wrażenie klaustrofobicznie zamkniętego, ściśniętego ?w trzewiach" cywilizacji. Mimo przytłaczającego tematu daleko posunięty syntetyzm figur w połączeniu z bogatym detalem obrazu i wyszukaną kolorystyką o bogatych odcieniach daje efekty niemal dekoracyjne. 

/m

 

Marcos Vidal - urodzony w miejscowości Vitoria-Gasteiz w roku 1967. Aktualnie mieszka i pracuje w Sineu na Majorce. Studia ukończył w roku 1991 na wydziale Sztuk Pięknych - "San Carles" politechniki w Walencji. Specjalizuje się w grafice warsztatowej oraz instalacjach. Prowadzi liczne kursy podyplomowe. W latach 1993 oraz 1997 otrzymuje stypendia fundacji "Fundació Pilar i Joan Miró a Mallorca", dzięki którym
w latach 1995 - 2006 realizuje pięć kursów. W roku 1996 otrzymuje stypendium wyjazdowe przyznane przez hiszpańskie Ministerstwo Kultury, dzięki któremu udaje się na praktykę do atelier René Portocarrero w Hawanie na Kubie. W kolejnym roku otrzymał stypendium belgijskiego Frans Masereel Centrum. W roku 2005 zaproszony zostaje do współpracy przez berlińską fundację "Starke". W roku 2007 otrzymuje dofinansowanie od Ministerstwa Spraw Zagranicznych Hiszpanii w celu przygotowania własnej wystawy w fundacji Insel Hombroich en Neuss - Niemcy.

  /m

 

Beata Wewiórka - ukończyła Akademie Sztuk Pięknych w St. Petersburgu, Instytut Rzeźby, Architektury i Malarstwa przy Wydziale Konserwacji Zabytków (dyplom 1993). Pokazywała swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Zajmuje się malarstwem oraz konserwacją zabytków.

  /m

 

Patronat Honorowy
Ambasada Królestwa Hiszpanii w Polsce
Ryszard Schnepf - Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP w Królestwie Hiszpanii

Komitet Honorowy
Marek Pernal  - Konsul Generalny RP w Barcelonie
Ryszard Zembaczyński - Prezydent Miasta Opola


Sponsorzy

  /m

Centrum Sztuki i Kultury Polskiej 

 

/m

Instutut Ramon Llull