Przejdź do treści

Nauczyciele - twórcy wczoraj i dziś

Lokalizacja Galeria Sztuki Współczesnej
Czas 22.06.2009

W 1959 roku z inicjatywy dwóch wizytatorów Wydziału Kultury Urzędu Wojewódzkiego Czesława Kurka i Piotra Świerca  powstaje Państwowa Szkoła Sztuk Pięknych. W gronie profesorów zasiadali znani opolscy artyści: Marian Szczerba, Wincenty Maszkowski, , Jan Borowczak, Krzysztof Bucki, Bogumił Buczyński, Aloiza Zacharska-Marcolla, Irena Grabowska a po latach absolwenci. Do dziś Liceum jest ważnym ośrodkiem kultury w regionie, kształci młodych twórców, rozwija ich artystyczne zdolności. 

"Obrazy, które prezentujemy [w Galerii Sztuki Współczesnej - przyp. GSW] to znaki czasu, to wizytówki ludzi sztuki. Nazwiska pedagogów, którzy przed wielu laty, a inni nie tak dawno, dokonali wyboru, że swoim doświadczeniem, wiedzą chcą dzielić się z młodymi utalentowanymi ludźmi. Poświęcili swój (u wielu twórców zarezerwowany tylko dla siebie) czas, aby rozbudzić iskrę bożą daną nie każdemu. Swój ?wolny zawód" zamienili w godziny pracy dydaktyczej normowanej przepisami i regulaminami. Jak jest to trudne do pogodzenia z pracą twórczą wiedzą tylko zainteresowani. Twórcy mają swój ?własny czas", kiedy zjawia się pomysł a muza spogląda na pusty blejtram, który po chwili pustym być przestaje. To wszystko trzeba nagle zostawić, iść między uczniów i nawiązać z nimi kontakt. Odpowiedzieć na trudne pytania, pomóc odnaleźć im drogę w ich zupełnie odmiennym widzeniu świata. Nie ingerować, a jednak delikatnie naprowadzać.

Za to im dziękujemy."

 Jadwiga Poliwoda

 

W Galerii Sztuki Współczesnej prezentowana będzie wystawa profesorów, w Muzeum Śląska Opolskiego wystawa absolwentów a na Rynku wystawa plenerowa.

 

Wybrane prace:

/m

Bolesław Polnar

 

/m

Krystyna Wołowska

 

/m

Krzysztof Bucki

 

 

Fotogaleria z finisażu wystawy, 20 czerwca w GSW: