Przejdź do treści

DYPLOMY 2008

Lokalizacja Galeria Sztuki Współczesnej
Czas 15.07.2008

 

W dniach 4 - 16 lipca w Galerii Sztuki Współczesnej można podziwiać wystawę Dyplom 2008, która prezentuje prace dyplomowe absolwentów Instytutu Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. Wystawa w galerii jest dla młodych twórców niejednokrotnie szansą na pierwszą, profesjonalną ekspozycję.

W tym roku absolwenci prezentują dzieła różnorodne technicznie. Zobaczyć można rzeźby, instalacje (są to ceramiki Urszuli Bordzań i Krzysztofa Kowalczyka i prace w technikach własnych autorstwa Marii Skolarczyk i Michała Fabijańskiego); malarstwo i grafikę (Ewelina Fabisiak, Ewa Wrzodek, Anna Król, Anna Piguła, Natalia Łukawska, Agnieszka Peszko, Józef Chyży, Małgorzata Klimas, Justyna Toroń - artystyczna książka kucharska: technika własna). Na wernisażu wystawy można było obejrzeć animacje Krzysztofa Augustowskiego, Piotra Ficnera i Roberta Grylaka. Pracę dyplomową stanowi także katalog wystawy, zaprojektowany przez Michała Kałuzińskiego. Katalog można otrzymać w Galerii.

Tematem, poruszanym przez młodych artystów, jest w wielu przypadkach konsumpcyjny styl życia, oparty na stereotypach, a także człowiek kultywujący swą cielesność i fizyczność. Prace są niejednokrotnie satyrą na telewizyjno-gazetowy, sztuczny model współczesnego człowieka, bohatera reklam. Niektóre dzieła wyrażają lęk przed śmiercią, chorobą, destrukcją. Nie zabrakło też odniesień do radosnych aspektów życia: rodziny i macierzyństwa.  

Wystawa daje pełen obraz poszukiwań twórczych młodych, opolskich artystów, absolwentów Uniwersytetu Opolskiego.

dyplomy /m