Przejdź do treści

EWA SOLIMA - malarstwo i rzeźba

Lokalizacja Galeria Sztuki Współczesnej
Czas 17.04.2008

EWA SOLIMA - malarstwo i rzeźbaMalarka, rzeźbiarka, projektantka ekstrawaganckich butów i torebek. Urodziła się 19 października 1976 roku. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu na Wydziale Malarstwa i Rzeźby. /m

Pełna energii i pasji. Takie też jest jej malarstwo. Inspirowane podróżami w różne zakątki świata, z mnóstwem elementów etnograficznych i orientalnej symboliki. Powierzchnię obrazu zazwyczaj wypełniają proste podziały geometryczne. Istotne są czarne, delikatne linie zamykające formę. Tu nie ma mowy o przypadku. Każdy element jest dokładnie przemyślany, ma swoje miejsce. Na obrazach pojawiają się często smukłe postacie kobiet. Podczas swoich podróży Ewa bacznie je obserwuje. Interesuje ją ubiór, makijaż, fryzura, styl życia mieszkanek egzotycznych krain. Niezwykle ważna jest faktura obrazu. Pojawiają się wypukłe, chropowate powierzchnie, tworzy się relief. Jest też złoto. To wszystko sprawia, że obraz można oglądać pod różnymi kątami, a gra światła pozwala odkrywać jego trzeci wymiar. W malarstwie Ewy dominują biel, żółcień słonecznika, czerń i ognista czerwień. Często używa pieczątek i szablonów.

Nie boi się wyzwań, nie boi się dużych powierzchni. Lubi malować na ścianie. Malarstwo ścienne przypomina jej obrazy. Czyste kolory, proste formy, szczypta złota. Ewa uważa, że to fantastyczny sposób dekorowania wnętrza, który całkowicie może zmienić jego charakter.

Od wnętrza już tylko krok do otwartej przestrzeni. Nie tylko domy można dekorować. Rzeźba, szczególnie duża forma, może zmienić krajobraz. Może być nowym elementem mozaiki formy i koloru natury. Swoje rzeźby Ewa tworzy głównie w granicie. Trochę abstrakcyjne, proste, odważne. Tu również pojawia się kolor. Surowa szarość granitu zostaje złamana błękitem, zielenią, żółcią, czerwienią kamieni z Europy, Ameryki Południowej, Afryki.

Niektóre rzeźby są wręcz monumentalne, inne malutkie i delikatne. Najbardziej ekstrawaganckie są buty i torebki. Tworzone z różnych materiałów rzeźbiarskich, kamienia, metalu i szkła. Odjechane, kolorowe. Bajkowa kolekcja ewowa.