Przejdź do treści

10 lat bez Bolka. Spotkanie wspominkowe

Lokalizacja Galeria Sztuki Współczesnej
Czas 10.02.2024

Zapraszamy na spotkanie poświęcone pamięci artysty, który był ważną postacią dla opolskiego środowiska artystycznego.

Bolesław Polnar urodził się 30 czerwca 1952 roku w Głubczycach zmarł 10 lutego 2014 roku w Opolu. Polski artysta, malarz, grafik, scenograf. Mieszkał i tworzył w Opolu. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Opolu (1972), studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w latach 1972 -1977. Dyplom z grafiki w pracowni prof. Włodzimierza Kunza. Bolesław Polnar był laureatem prestiżowej 1 nagrody w Ogólnopolskim Konkursie na obraz im. J. Spychalskiegp w Poznaniu (1977), rok później wyróżniony na Bielskiej Jesieni`78. Wielokrotnie nagradzany prestiżowymi nagrodami regionalnymi między innymi Nagrodą Marszałka Województwa Opolskiego, Prezydenta Miasta Opola, Nagrodą Dziennikarzy "Złota Spinka", Nagrodą Loży BCC za promowanie sztuki. W kwietniu 2013 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał Bolesławowi Polnarowi Medal Zasłużony dla Kultury Gloria Artis.

Poza malarstwem wypowiadał się też w grafice użytkowej. Przez wiele lat projektował okładki dla miesięcznika OPOLE, później projektował okładki i ilustracje do miesięcznika STRONY. Przez 10 lat współpracował z Oficyną Literacką WERS, opracował graficznie 56 książek, projektował również książki wydawane przez Uniwersytet Opolski. Współpracował z opolskimi teatrami - Teatrem Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki i Dramatycznym im. Jana Kochanowskiego projektując scenografie, programy i plakaty (plakaty znajdują się również w Muzeum Plakatu Polskiego w Wilanowie).

Od 2000 roku Bolesław Polnar był nauczycielem malarstwa i rysunku w opolskim Liceum Sztuk Plastycznych im. Jana Cybisa. W 2006 roku wraz ze wspólnikiem Ryszardem Rzepką założył autorską galerię BP ATELIER (BP Atelier zakończyło swoją działalność w 2013 roku).

Twórczość Bolesława Polnara prezentowana była na blisko 100 wystawach indywidualnych, oraz równie wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą w Polsce m.in. Opolu, Krakowie, Wrocławiu, Katowicach, Warszawie. W Niemczech m.in. Berlinie, Monachium, Duren, Oldenburgu. We Francji m.in. w Paryżu, Chartres, Mpntpellier. W Stanach Zjednoczonych m.in. w Nowym Jorku, Waszyngtonie, San Francisco. W Szwecji (Helsinborg). Włoszech (Werona). W Parlamencie Europejskim w Brukseli w ramach Prezydencji Polski w Unii Europejskiej. W Czechach m.in. w Ostrawie, Krnovie, Opawie, Ołomuńcu. *

* Fragment tekstu towarzyszącemu wystawie twórczości Bolesława Polnara, prezentowanej w GSW w 2017 r., Kuratorka: Anna Potocka

  • Spotkanie odbędzie się 10 lutego g.18.00