Przejdź do treści

Artoteka

Lokalizacja Artpunkt
Czas 21.11.2018
Klub czytelników i czytelniczek sztuki.

Zapraszamy na pierwsze spotkanie w ramach cyklu ARTOTEKA 
Wstęp wolny! 

Kłącza i grzyby: co to znaczy towarzyszyć? 
(fot. okładkowa analternativenaturalhistoryofsussex.blogspot.com) 

Zapraszamy do wspólnego odczytu i dyskusji nad tekstem Anny Tsing pt. „Krnąbrne krawędzie: grzyby jako gatunki towarzyszące”. Pojęcie gatunków stowarzyszonych to propozycja Donny Haraway, feministycznej biolożki i filozofki. Psy, konie, zwierzęta laboratoryjne takie jak myszy i szczury są częścią historii, tego, co określamy mianem człowieka. Haraway stawia pytanie, nad którym zastanowimy się razem: dlaczego pokrewieństwo ograniczamy do tego, co zawiera się w obrębie gatunku? Genealogia to myślenie o pochodzeniu, korzeniach, czyli wspólnej przeszłości. Francuscy filozofowie Gilles Deleuze i Felix Guattari proponują nam koncept stawania się, czyli tego, co Haraway nazywa właśnie towarzyszeniem, trwaniem razem. Grzyby żyją w nas i stanowią nasze otoczenie. Czego z tej relacji możemy się nauczyć?

Tekst dostępny na miejscu. Formuła wspólnego czytania pozwoli, by teoria zaczepiła się w naszych doświadczeniach i praktykach, wcieliła się w język którym opisujemy świat  – zapraszamy do przerywania czytania, rozwijania dygresji, i wygłoszenia własnych poglądów.

 

Spotkanie poprowadzą:

- Gaja Karolczak – absolwentka Historii Sztuki UAM i Master in the Science of Performative Creativity (UAM & University of Malta) podyplomowego programu a.pass (stypendystka Rządu Flandrii) Stypendystka Alternatywnej Akademii Tańca 2016. Autorka tekstów z zakresu teorii tańca, na co dzień terapeutka Integracji Strukturalnej. Z Martą Romaszkan założyła Fundację Sens Ruchu działającą interdyscyplinarnie i międzyśrodowiskowo, na rzecz pozaformalnych formatów edukacji i wspólnotowego wytwarzania wiedzy. W 2017 roku m. in. organizowała laboratorium "Micropolitics and Affects. Collaborative choreographic practices & morning reading sessions" - podsumowujące 2 letni okres istnienia Grupy Samoczytającej, działającej w ramach Fundacji od 2015 i przekształcającej się m. in. w cykl czytań z gośćmi świata sztuki i nauki -  „Przepływy ” (2018).

- Bartosz Mroczkowski - doktorant w Instytucie Filozofii UAM w Poznaniu, gdzie zajmuje się tematem konceptualizacji i praktyk ciała w perspektywie posthumanizmu i nowego materializmu. Założyciel fundacji i redaktor portalu internetowego „Machina Myśli” (2017). Jego zainteresowania badawcze skupiają się wokół poststrukturalizmu i zagadnienia stawania się (Gilleus Deleuze i Felix Guattari), życia w ogóle (zoe), posthumanizmu, feministycznych teorii krytycznych, nowego materializmu, estetyki egzystencji, anty-psychiatrii i szeroko rozumianej cielesności oraz eksperymentów z nią związanych.

Razem z Fundacją Sens Ruchu organizował cykl warsztatów Micropolitics and Affects” (2017) i Przepływy - myślenia jest ruchem, ruch jest myśleniem (2018) Publikował w „Praktyce Teoretycznej”, „Machinie Myśli”, „eCzasKultury” oraz serii naukowej „Scripta” IFK UW.

Koordynatorka: Natalia Krawczyk