Przejdź do treści

BYTY POKĄTNE

Lokalizacja Galeria Sztuki Współczesnej
Czas 27.04.2017

BYTY POKĄTNE

BOLESŁAW POLNAR (1952-2014)

RETROSPEKTYWA

Kuratorka: Anna Potocka
_________________________________________ 

Wystawa czynna od 31 marca do 7 maja 2017 roku. 

UWAGA:

Wystawa będzie nieczynna 11,12,14,15,16 kwietnia. 17 kwietnia wystawa czynna w godz.14.00 - 18.00. 

W długi majowy weekend pracujemy według planu:

1.05.2017 godz.14.00-18.00

2.05. 2017 godz.10.00 - 18.00

3.05.2017 godz.14.00 -18.00

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE WYSTAWIE W GSW:

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie twórczości Bolesława Polnara

23.04 niedziela

- godz. 15:00 - otwarte dla wszystkich chętnych 

- godz. 16:00 - dla osób głuchoniemych

  27.04, czwartek 

- godz. 18:00 - dla anglojęzycznych mieszkańców miasta i regionu

 

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE PROJEKTOWI REALIZOWANE PRZEZ INNE INSTYTUCJE - patrz poniżej  

_________________________________ 

Bolesław Polnar urodził się 30 czerwca 1952 roku w Głubczycach zmarł 10 lutego 2014 roku w Opolu. Polski artysta, malarz, grafik, scenograf. Mieszkał i tworzył w Opolu.

Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Opolu (1972), studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w latach 1972 -1977. Dyplom z grafiki  w pracowni prof. Włodzimierza Kunza.

Bolesław Polnar był laureatem prestiżowej 1 nagrody w Ogólnopolskim Konkursie na obraz im. J. Spychalskiegp w Poznaniu (1977), rok później wyróżniony na Bielskiej Jesieni`78. Wielokrotnie nagradzany prestiżowymi nagrodami regionalnymi między innymi Nagrodą Marszałka Województwa Opolskikego, Prezydenta Miasta Opola, Nagrodą Dziennikarzy ?Złota Spinka", Nagrodą Loży BCC za promowanie sztuki. W kwietniu 2013 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał Bolesławowi Polnarowi Medal Zasłużony dla Kultury Gloria Artis.

 

Poza malarstwem wypowiadał się też w grafice użytkowej. Przez wiele lat projektował okładki dla miesięcznika OPOLE, później projektował okładki i ilustracje do miesięcznika STRONY. Przez 10 lat współpracował z Oficyną Literacką WERS, opracował graficznie 56 książek, projektował również książki wydawane przez Uniwersytet Opolski. Współpracował  z opolskimi teatrami - Teatrem Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki i Dramatycznym im. Jana Kochanowskiego projektując scenografie, programy i plakaty (plakaty znajdują się również 
w Muzeum Plakatu Polskiego w Wilanowie).

 

Od 2000 roku Bolesław Polnar był nauczycielem malarstwa i rysunku w opolskim Liceum Sztuk Plastycznych im. Jana Cybisa.

W 2006 roku wraz ze wspólnikiem Ryszardem Rzepką założył autorską galerię BP ATELIER, w której co miesiąc prezentowana była twórczość artystów z Polski, Czech, Niemiec wypowiadających się w różnych mediach - malarstwo, grafika, rzeźba, fotografia, nowe media, performance. Odbyło się także kilkadziesiąt spotkań autorskich pisarzy i poetów. BP Atelier zakończyło swoją działalność w 2013  roku.

Twórczość Bolesława Polnara prezentowana była na blisko 100 wystawach indywidualnych, oraz równie wielu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą w  Polsce m.in. Opolu, Krakowie, Wrocławiu, Katowicach, Warszawie. W Niemczech m.in. Berlinie, Monachium, Duren, Oldenburgu. We Francji m.in. w Paryżu, Chartres, Mpntpellier. W Stanach Zjednoczonych m.in. w Nowym Jorku, Waszyngtonie, San Francisco. W Szwecji (Helsinborg). Włoszech (Werona). W Parlamencie Europejskim w Brukseli w ramach Prezydencji Polski w Unii Europejskiej. W Czechach m.in. w Ostrawie, Krnovie, Opawie, Ołomuńcu.

Bolesław Polnar należał do twórców szczególnie ambitnych. Realizował przeważnie duże formaty o swobodnej narracji, której podmiotem był człoweiek. 
W jego obrazach figuratywnych realność przeplata się z metaforą i symbolem, i prawie zawsze występują komplikacje znaczeniowe. Nie był ironiczny, był poważny przede wszystkim w samej realizacji pomysłu plastycznego. Nie obiektywizował widzenia, ale stawiał dramatyczne ślady pełne ruchu, światła i wypracowanej kolorystyki - dużo czerni, bieli, czerwieni, chłodnego błękitu i szarości. Jego prace są ekspresyjne. Penetrował obrazami rzeczywistość i nieustannie poszukiwał, pozostając z całym szacunkiem dla tradycji swoich profesorów. Nierzadko napotkać można w jego pracach cytaty odwołujące się do historii malarstwa, do malarzy, którzy zrobili na nim najmocniejsze  wrażenie Goyi, Bacona, Fuseli.

Jego sztuka wbrew pozorom nie jest łatwa, często jednak piękna, animująca procesy intelektualne i emocjonalne. Posiada rys pewnej satyryczno- humorystycznej przewrotności (a nawet autoironii). W swoich pracach zmierzał ku harmonii pomiędzy tym, co na zewnątrz, a swoimi wewnętrznymi przeżyciami, rodziną.

Stałymi, wciąż powracającymi tematami jego twórczości są erotyka, autobiografia,, przemijanie i ogólnie pojęte relacje międzyludzkie. Wszystkie te motywy wydają się szczególną grą. Grą artysty z samym sobą, materią malarską, z historią sztuki, w końcu z widzem, któremu Polnar pokazywał swoje sztuczki.

 

____________________________________

Tytuł wystawy został zaczerpnięty z tekstu w katalogu ?Bolesław Polnar  malarstwo  grafika  plakat", Salon Wystawowy BWA, kwiecień 1985 r.

 

WYDARZENIA I WYSTAWY TOWARZYSZĄCE:

Miejska Biblioteka Publiczna, Opole, ul. Minorytów 4

Wernisaż 03 kwietnia 2017 roku   g. 18.00, wystawa czynna do końca kwietnia

Tytuł wystawy  ?POLNAR w druku"

 

Galeria Panaceum, Opole, ul. Pużaka 9

Wernisaż 07 kwietnia 2017 roku  g. 18.00   do 23 czerwca 2017

Tytuł wystawy:  ?Głowy z głowy". Grafika Bolesław Polnar

 

Zespół Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego Opole, ul. Strzelców Bytomskich 10

27 kwietnia 2017 rok,  g.13.00

z inicjatywy Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Opolskiego

Wmurowanie tablicy upamiętniającej Bolesława Polnara

 

Teatr  Eko Studio, Opole, Armii Krajowej 4

29.04.2017 roku, godz. 19.07

Kobiety Bolka i Mody Pokaz Agata Kowalcze

 

Ponadto: będzie można zobaczyć  plakaty do przedstawień teatralnych autorstwa Bolesława Polnara:

Foyer Opolskiego Teatru Lalki i Aktora, Opole, Kośnego 2a od 30.03 do 30.04.2017

Foyer Teatru im. Kochanowskiego, Opole, pl. Teatralny

 

  /m