Przejdź do treści

Zygbert Porada i Stephan Klenner-Otto

Lokalizacja Galeria Sztuki Współczesnej
Czas 21.05.2010

Wystawa czynna do 27 maja

Asamblaże

  Zygbert Porada urodził się 20 stycznia 1940 roku w Gogolinie. Ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych we Wrocławiu (dyplom w 1965 roku w pracowni malarstwa architektonicznego na Wydziale Ceramiki). Członek Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Opolskiego od 1965 roku. Brał udział w licznch wystawach. Uprawiał malarstwo ścienne, fotografię, asamblaż. W 1983 roku wyjechał do Niemiec, gdzie dotąd mieszka w Dortmundzie.

Wystawa w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu będzie pierwszą prezentacją jego twórczości w Polsce od czasu wyjazdu do Niemiec. 

Asmablaże Zygberta Porady

Zygbert Porada  "układa efektowne nagromadzenia rzeczy, obrazki, widoki, kopie, oryginały rzeczy znalezionych na cywilizacyjnym rumowisku. Tworzy z nich swoje światy skonstruowane, które są znakami zapytania o przyszłość [ ... ]   Możemy jednak tych wszystkich znaków i znaczeń nie odczytywać, bowiem autor obrazów i tablic, portretów i widoków daje nam szansę na chwilę uczty dla oczu, na moment zaskoczenia, gdy odkrywamy, że tak piękne ornamentacje i skupienia nieomal jubilerskich efektów to nie drogie złote i srebrne okrycia, nie cenne inkrustacje ze szlachetnych kamieni, lecz blaszki, folie, perforacje, trybiki i śrubki, papier i podmalowania.  Dla Porady   tradycja  dawnego i nowoczesnego malarstwa stanowi jedność.  Dodaje do tradycji sztuki Zachodu coś, co nazwałbym instynktownym wyczuciem wzoru ikony w tym rozumieniu, jakie Amerykanie nadają słowu pattern."
 Fragment tekstu z katalogu wystawy autorstwa Zbigniewa Makarewicza

 

 
/m Portret, 58 x 48 cm, 1986                

 

Do udziału w wystawie artysta zaprosił niemieckiego twórcę, grafika Stephana Klennera-Otto.

Stephan Klenner-Otto

 Grafiki artysty pokazane na wystawie wykonane są w technice akwaforty: monochromatyczne lub wielobarwne. Prace Klennera-Otto przedstawiają surrealistyczny świat wolny od racjonalnych, logicznych układów gdzie ukazane obiekty zaprzeczają prawom grawitacji.  Powtarzającym się motywem jest księżyc i łodzie, na których żeglują stwory z demonicznych marzeń sennych. Innym razem ludzkie, efemeryczne sylwetki wyłaniają się z ?mglistego", graficznego tła niczym mary senne i niepokoją oglądającego swoim wyglądem.

  Oddzielną tematyką poruszaną w pracach artysty są portrety znanych osób związanych z nauką i kulturą, które ukazane są w podobnej, surrealistycznej stylistyce. Widzimy tu twarze Alberta Einsteina, Marcela Prousta, Rainera Maria Rilke' go czy Charlesa Baudelaire'a. Grafiki Klennera-Otto są fascynująca podrożą w głąb ludzkiej podświadomości.

 

 
/m Dr. Katzenberger, akwaforta kolorowa, 15 cm x 20 cm, 2004