Przejdź do treści

KRAJ: sztuka artystów z polskim rodowodem

Lokalizacja Galeria Sztuki Współczesnej
Czas 17.06.2008

Krzysztof Wodiczko - Podjazd /m

 

 

    Zorganizowana przez Galerię Sztuki Współczesnej  wystawa ?Kraj; sztuka artystów z polskim rodowodem" jest prezentacją twórczości artystów mieszkających od lat poza granicami Polski lub żyjących w ciągłej podróży. Prace zgromadzone na wystawie to nowe media: wideo, grafika komputerowa, instalacje ale również tradycyjne malarstwo. Kuratorami wystawy są Marek Bartelik oraz Magdalena Potorska.Artyści uczestniczący w projekcie reprezentują różne pokolenia i różne artystyczne środowiska. Są to postacie, które zaistniały już na światowym rynku oraz Ci mniej znani podręcznikom historii sztuki.

    Każdy z artystów poszukiwał wątku, który mógłby spleść ich miejsce zamieszkania (Nowy Jork, Berlin czy Amsterdam) z  "prowincją"  -  jak postrzegane jest powszechnie Opole - czy ryzykując stwierdzenie - samą Polską. Myśląc o wystawie, postawiono kilka pytań:
Czy przynależność do konkretnego narodu - tożsamość narodowa - jest nadal rzeczą istotną w świecie powszechnej globalizacji? Czy ucieczka z Polski lub po prostu zwyczajna przeprowadzka do innego kraju wpłynęła na moją twórczość? Czy Polska tożsamość przeszkadza/ pomaga, czy może jest zupełnie neutralna dla mojej twórczości?
Artyści pokazali na wystawie, że pytania te pozostają otwarte. Ponadto, okazuje się, że w wielu przypadkach nie mają sensu, gdyż każdy tworzy swój własny świat odnosząc się do globalnych problemów.

              Wystawa to podróż przez europejskie miasta, amerykańską prowincję i ludzkie fascynacje - niezależnie od miejsca zamieszkania. Artyści rozprawiają się z trudnymi tematami z historii świata (filmy Bruca Checefsky'ego, projekt Krzysztofa Wodiczki), z własnymi wspomnieniami (Andrew Moszyński, Jerzy Kubina, Anna Bella Geiger) oraz ukazują swoje szczególne refleksje na temat Opola i sytuacji politycznej kraju (Adam Niklewicz). Bardzo przejmujący jest projekt Krzysztofa Wodiczki (Pojazd dla weteranów wojny w Iraku i Afganistanie / The Iraq and Afghanistan War Veteran Vehicle). Artysta zaprojektował kolejny ?pojazd", którego ideę i konstrukcję po raz pierwszy pokazuje w opolskiej galerii. Jest to wehikuł dla weteranów ostatnich wojen i konfliktów zbrojnych. Pojazd ma uwalniać emocje żołnierzy powracających z Afganistanu i Iraku. Konstrukcja przewiduje wielkie ?skrzydła" - głośniki emitujące wspomnienia oraz emocje kierującego pojazdem weterana wojennego. Pozwala to na oczyszczenie jego pamięci z przykrych doświadczeń, otwarcie się ponownie na ?innego" pomimo wstrząsających wspomnień.
    Istotne dla wystawy stają się projekty wideo. Filmy prezentują "miejsca" (Kinga Araya, Pięćdziesiąt pięć / Fifty-Five Day Loop - droga autobusu miejskiego z ?przystankami" pełnymi wspomnień i widoków z przeszłości czy ?Jeden dzień i jedna noc" - Inki Karyś). Inne ukazują ludzi zafascynowanych swoją pracą, codziennością (Anna Konik, W środku drogi/ In the middle of the Way) oraz idolami z przeszłości (film Joanny Malinowskiej  Umanaqtuaq Arktyczny Elwis/ Umanaqtuaq Arctic Elvis ukazujący życie Indianina nucącego piosenki Elvisa Presleya i Boba Dylana. Henryk Gajewski w swoim wideo ?Tożsamość / Identity" dość ironicznie opisuje różne istotne, abstrakcyjne pojęcia jak m.in. Przyjaźń, Tożsamość, Praca. W tych projektach wkraczamy w prywatny świat osób mieszkających na tzw. prowincji. Życie płynie tu wolniej, jest pełne niespodzianek oraz prostych słów - tak można ocenić je z perspektywy metropolii. Filmy stają się odpowiedzią na banalne pytanie: czym jest szczęście? Na wystawie prezentujemy również prace Andrzeja Cisowskiego, który ironicznie ukazuje problem wpływu komercyjnych produkcji filmowych oraz konsumpcji na naszą świadomość. Wycinki z gazet, plakaty mówiące o ?Shreku" i ?Kinder Niespodziankach" zamyka w małym, drewnianym domku, na placu, przed galerią. Istnieje tu ciekawy kontrast pomiędzy skromną konstrukcją domku i wyrazistymi, ?krzyczącymi" kolorami na plakatach wielkich korporacji.
Kolejny artysta, Roland Schefferski, wprowadza nas w świat wspomnień zatopionych w naczyniach z wodą, ukrytych pod stołami (Osad 1 i Osad 2/ Residue 1 and Residue 2).  Natomiast w swoim projekcie ?Berlińczycy/ The Berliners", zaprasza do noszenia ubrań z wyhaftowanymi na nich obrysami ludzkich sylwetek, będących śladem realnych osób żyjących w innych miastach Europy.  Proponuje, na czas zwiedzania wystawy, zamianę własnej odzieży wierzchniej na ?naznakowane" kurtki, marynarki i płaszcze. ?Sportretowani Berlińczycy są nie tylko symbolicznie, ale także w pewnym sensie materialnie obecni w Opolu. Oprócz ruchu, w jakim znajduje się nosząca na sobie moje prace publiczność, dochodzi do symbolicznej interakcji pomiędzy nią, a sportretowanymi w taki sposób mieszkańcami Berlina" - mówi Schefferski.

    Opisane powyżej projekty to tylko część zaskakującej i interesującej wystawy w Opolu. Ukazuje ona kondycję sztuki współczesnej tworzonej przez osoby o polskich korzeniach, rozrzuconych po wszystkich kontynentach.  Ich poszukiwania dają publiczności pełen obraz typowych problemów nurtujących Warszawiaka, Nowojorczyka czy mieszkańca Opola. Okazuje się, że spotykają nas podobne sytuacje i ludzie. Świat staje się mały.

W wystawie biorą  udział:
malarstwo - Rebecca Quaytman (USA), Jerzy Kubina (USA), Ewa Harabasz (USA), Joanna Buchowska (Niemcy), Andrzej Cisowski (Niemcy), Robert Bluj (Litwa); rysunek - Andrew Moszyński (Argentyna-USA); plakat - Christian Tomaszewski (USA); rzeźba - Gabriela Morawetz (Francja); instalacja - Adam Niklewicz (USA), Anna Bella Geiger (Brazylia), Roland Schefferski (Niemcy), Przemysław Zajfert (Niemcy); projekt konceptualny - Krzysztof Wodiczko (USA); fotografia - Jagoda Przybylak (USA), Beata Pankiewicz (USA), Wojciech Gilewicz (Polska, projekty na świecie), Marek Poźniak (Niemcy); sztuka wideo - Joanna Malinowska (USA), Jacek Malinowski (USA), Paweł Wojtasik (USA), Inka Kardyś (Niemcy), Anna Konik (Polska, projekty na świecie), Dominik Lejman (Polska, projekty na świecie); film - Bruce Checefsky (USA); computer art - Wanda Siedlecka (USA); internet art - Henryk Gajewski (Holandia); performance - Krzysztof Zarębski (USA), Monika Weiss (USA), Kinga Araya (Kanada).

/m

Istotnym elementem wystawy były działania performatywne, które miały miejsce 22 maja na terenie opolskiej galerii. Pierwszym działaniem był niezwykle intymny performance Moniki Weiss Heros 2.  W projekcie "Horos 2" Monika Weiss zaprasza do wejścia w przestrzeń rysunku, do jego wnętrza, i zapomnienia o wszystkim, co znajduje się poza nim. Razem z artystką wkraczamy do przestrzeni wypełnionej światłem, wiatrem i cisza. Plac przed galeria pokryty był białym płótnem. Uczestnicy projektu pozostali z artystką tak długo lub tak krótko jak chcieli, wykonując abstrakcyjny rysunek, lub po prostu spędzając czas we wnętrzu powstającego w ich obecności i z ich udziałem obrazu/rysunku. Do projektu w Opolu artystka zaprosiła lokalnych mieszkańców żeby dołączyli do niej kładąc się na białym płótnie i rysując czarne linie wokół własnych sylwetek, pozostawiając symboliczny ślad obecności. Horos 2 jest chronotopiczna medytacja, badającą moment pozostawiania śladu jako rodzaju pisma, i jako odzwierciedlenia kruchości naszego fizycznego bytu. Uczestnicy i publiczność musieli zachować całkowite milczenie, wymagane wewnątrz i wokół rysunku. Zawieszona od dachu kamera wideo filmuje z "lotu ptaka" obraz tego, co dzieje się w przestrzeni rysowania. Obraz ten staje się nowa praca. Wewnątrz galerii uczestnicy projektu oraz publiczność mogą oglądać "Horos 1", wideo, które powstało z poprzedniego projektu w tej samej serii.

/m

 Kolejny performances przeprowadził Krzysztof Zarębski, prekursor tego typu działań w Polsce.  W projekcie ?D.J. Plus" prezentowanym w Galerii, połączył elementy przyrody (miód i dźwięk latających pszczół, cytryny) z  plastykowymi  przedmiotami - tu -  basenik ogrodowy. Istotną postacią staje się modelka zaproszona do współpracy przez artystę. Modelka w czasie performanc'u wyciskała cytryny w rytm D.J. - demiurga - Zarębskiego, który wygrywał rytm na czarnej płycie winylowej. Artysta, w typowy dla siebie sposób,  połączył tu świat natury, erotyki oraz dźwięków.

Podczas wernisażu swój performance ?20/20"zaprezentowała Kinga Araya, pytając mieszkańców Opola o hasłowe skojarzenia z Polską i z Kanadą - w której obecnie mieszka. Uczestnicy zapisywali swoje teksty na czerwono - białych karteczkach. (symboliczne kolory dla obu krajów).

Wystawa czynna do 29 czerwca 2008. Zapraszamy codziennie w godzinach od 10.00 do 18.00. 

  /m

 

Biografie artystów biorących udział w wystawie:

 Kinga Araya urodziła się w Polsce, którą opuściła w 1988 wyjeżdżając do Włoch. Jest artystką i historykiem sztuki - studia ukończyła na Uniwersytetach w Ottawie i Toronto, doktoryzowała się na Uniwersytecie w Montrealu. Obecnie żyje i pracuje w Montrealu oraz Berlinie. Była m.in. stypendystką: Berlin Institute for Cultural Inquiry w Berlinie; Andrew W. Mellon Postdoctoral Fellowship na Pensylvania University w Filadelfii; SSHRC Doctoral Fellowship, w Montrealu. Swoje prace prezentowała na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w Kanadzie, USA, Polsce, Anglii, Jugosławii, Włoszech, Francji, Hiszpanii, Niemczech, Libanie, czy Australii.

 Joanna Buchowska urodziła się w Oleśnicy. Studiowała w Instytucie Plastyki na Akademii Jana Długosza w Częstochowie, na Akademii Sztuki w Aarhus, w Freie Kunstschule w Berlinie, następnie w Instytucie Nowych Mediow L4 w Berlinie. Od 1991 roku mieszka i pracuje w Berlinie.  Zajmuje się malarstwem. Jej prace były prezentowane na wystawach indywidualnych i zbiorowych m.in: ?30 gegen 3 000 000," zamek Holte-Stukenbrock, Niemcy, 2008 (wystawa zbiorowa); ?Radius 303," Galerie Boergmann, Niemcy, 2007 (wystawa zbiorowa); ?Geboren um fruechte zu essen," Galerie Boergmann, Kevelaer, Niemcy, 2007 (wystawa indywidualna); ?Warm up-young talents," Galeie Vonderbank, Berlin, 2006 (wystawa zbiorowa); ?Ankommen, hiersein," Galerie Schmidt, Berlin, 2005, (wystawa indywidualna).

 Bruce Checefsky urodził się w rodzinie z polskim rodowodem w Jessup, Pensylwania. Studiował w Międzynarodowym Centrum Fotografii w Nowym Jorku, na Kutztown University oraz na Cranbrook Insitute of Art. Od 1988 roku mieszka i pracuje w Cleveland; obecnie jest dyrektorem galerii w Cleveland Institute of Art, Cleveland, OH. Jest laureatem wielu nagród i stypendiów w Stanach Zjednoczonych, Polsce, Rosji, Bułgarii i na Węgrzech. Swoje filmy prezentował m.in. w USA, Niemczech, Austrii, Kanadzie czy Holandii.

 Andrzej Cisowski urodził sie w Białymstoku. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Akademię Sztuk Pięknych w Dusseldorfie. Mieszka i pracuje w Niemczech (Berlin) i Polsce (Targów na Mazurach). W roku 2005 był stypendystą Ministerstwa Kultury. Jest laureatem Nagrody Exit 2005. Jego prace prezentowane były na lwystawach indywidualnych w Polsce i za granicą m.in. w warszawskiej Pracowni Dziekanka, Galerii Sztuki Współczesnej, Galerii Brama, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, krakowskiej Galerii Zderzak, Galerie Walther, Galerie im Kinderspielhaus w Düsseldorfie, Galerie Gabriele Jeroch w Hanowerze, Galerie 86 w Trier, Galerie Walther d'Eendt w Amsterdamie, Cavin-Morris Gallery w Nowym Jorku.

 Henryk Gajewski urodził się w Białymstoku. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim (filia w Białymstoku) oraz na Politechnice Warszawskiej. Mieszka i pracuje w Amsterdamie. Założył w Warszawie Galerię Remont (1972 - 1980). Pracuje w dziedzinach fotografii, sztuki konceptualnej, sztuki kontekstualnej, bookworks, mail-art, film i video, sztuka Internetu.

Jest autorem wielu nowatorskich projektów zrealizowanych w skali lokalnej i  międzynarodowej m.in. pierwszej w Polsce internetowej akcji artystycznej No War, Yes... , Gdańsk, 1995; Husaria - rekonstrukcja dźwięku historii, Arnhem Festival, 1985 (projekt autorski); Other Child Book, 1979 (projekt autorski); Ona, 1972, Galeria Remont, Warszawa, (wystawa indywidualna).

 Anna Bella Geiger urodziła się w Rio de Janeiro rodzinie z polskim rodowodem. Studiowała malarstwo, rysunek i grafikę w pracowni Fayagi Ostrower. Mieszka i pracuje w Rio de Janeiro. W latach 60-tych mieszkała w Nowym Jorku. Została stypendystką prestiżowej Fundacji Guggenheima w 1982 roku. Reprezentowała Brazylię na wielu międzynarodowych wystawach m.in. na Biennale w Wenecji i Biennale w Sao Paolo. Wyklada w Escola de Artes Visuales do Parque Lage w Rio de Janeiro.

 Wojciech Gilewicz ukończył studia na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i Warszawie. Mieszka i pracuje w Warszawie. Realizuje projekty malarskie w Europie i Stanach Zjednoczonych. Jest dwukrotnym stypendystą Ministra Kultury. Ważniejsze wystawy i projekty, które zrealizował: CSW Łaźnia, Gdańsk, 2006; Galeria Foksal, Warszawa, 2005; Foundation Teutsch de la Muerthe, Paryż, 2004; Galeria Arsenał, Białystok, 2002; Skulski Art Galery, New Jersey 2001; CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa, 2001.

 Inka Kardyś urodziła się w Warszawie. Studiowała w Paryżu w Ecole Nationale Superiere de Beuaux Arts oraz w Monachium na Akademii Sztuk Pięknych. Mieszka w Monachium. Uprawia sztuką wideo, malarstwem, grafiką, fotografią. Zawodowo zajmuje się głównie projektowaniem opracowań grafiki telewizyjnej - jej projekty wielokrotnie zdobywały złote i srebrne nagrody na konkursach PROMAX BDA, a w europejskich edycjach tych konkursów była kilkakrotnie jurorką. Wykładała na Wydziale Wzornictwa Szkoły Wyższej Nauki i Sztuki w Hildeheim - Gettingen. Jej prace były prezentowane indywidualnie i na wystawach zbiorowych, a instalację wideo zatytułowaną Saule zaprezentowano na otwarciu Pinakotek der Moderne w Monachium.

 Anna Konik urodziła się w  Lublińcu. Ukończyła studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Mieszka w Warszawie. Zajmuje się sztuką wideo, instalacją i rzeźbą. Była  aktorką Teatru Academia Romana Woźniaka. Obecnie jest zaproszona przez Międzynarodową Letnią Akademię Sztuk Pięknych w Salzburgu jako wykładowca. Prezentowała swoje prace na licznych wystawach indywidualnych m.in. Our Lady's Forever, Galeria Kronika, Bytom, 2008; Augustin Story / In the Middle of the Way, Künstlerhaus, Wiedeń, 2007; Our Lady's Forever, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa, 2007; In the Middle of the Way, SPACES Gallery, Cleveland, 2005; Transparency, Akademie Schloss Solitude, Stuttgart, 2005.

 Wanda Kossak urodziła się w Warszawie, gdzie  ukończyła studia na Akademii Sztuk Pięknych w 1971. W latach siedemdziesiątych prowadziła galerię Ściana Wschodnia a następnie Galerię MDM Stołecznego Biura Wystaw Artystycznych. Była kuratorem wielu wystaw. W 1981 roku wyjechała do Stanów Zjednoczonych i zamieszkała na stałe w Nowym Jorku. Pracowała  jako grafik w wydawnictwie McGraw-Hill. Zajmuję się sztuką wideo, fotografią i poezją wizualną. Jej prace prezentowane były na wystawach indywidualnych i zbiorowych m.in. Europejska i Amerykańska abstrakcja dzisiaj, Muzeum Konstruktywizmu Dom Mondriana, Amersfoort, 2007 (wystawa zbiorowa); Sytuacja Zaaranżowana,  SBWA - Galeria MDM, Warszawa, 1981 (wystawa indywidualna wspólnie z Krystianą Robb-Narbutt).

Jerzy Kubina urodził się w Zamościu. Ukończył magda cum laude Wydział Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1986 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie  obecnie mieszka I pracuje. Zajmuje się malarstwem, instalacją i performance. Jego prace prezentowane były na wystawach indywidualnych w USA i Europie m.in. w Real Art Ways Gallery, Hartford, CT, 2006; 80 Washington Square East Galleries, Nowy Jork, 2005; Tower Gallery, Houston, 2004; OK Harris, New York, 1997; Louis XIV, Paris, 1993.

Dominik Lejman urodził się w Gdańsku.  Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Royal College of Art w Londynie. Mieszka i pracuje w Gdyni i Poznaniu. Zajmuje się malarstwem, które łączy z projekcjami wideo, realizuje wideofreski i prace w formie wielkoformatowych fototapet. Wykłada na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Jest laureatem wielu nagród polskich i zagranicznych, m.in. Paszportu "Polityki" w 2001. Byl stypendystą m.in. RCA, Fundacji Kościuszkowskiej, Trust for Mutual Understanding, Location 1 w Nowym Jorku, oraz Ministra Kultury.

Jacek Malinowski urodził się w Warszawie. Ukończył studia na  Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, International Summer Academy of Fine Arts w Salzburgu oraz Mason Gross School of the Arts, Rutgers University, New Brunswick, NJ. W latach 1995-2001 mieszkał w USA. Obecnie mieszka w Warszawie. Pracuje w różnych mediach: wideo, rzeźba, fotografia, instalacja. Zajmuje się filmem o charakterze fikcyjnego dokumentu. Prezentował swoje prace na wystawach indywidualnych i zbiorowych m.in. ?Poza zasadą rzeczywistości," Muzeum Sztuki w Łodzi, 2008; w Edvard-Munch-Haus, Warnemunde, Niemcy, 2006; POZA, Real Art Ways Hartford, USA, 2006; HalfAWoman2, Instituto Polacca di Rome, Włochy 2005; HalfAWoman, WRO - 11th. Multimedia Biennale", Wrocław 2004; Praguebiennale 2, Praga, Czechy, 2004; Mały Salon, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa 2001.

Joanna Malinowska urodziła się w Gdyni. Studiowała na wydziałach sztuk pięknych Uniwersytetów Rutgers i Yale. Od 1993 mieszka w Stanach Zjednoczonych. Zajmuje się głównie sztuką video, dźwiękiem i instalacją. Brala udział w licznych wystawach zbiorowych w USA i na świecie, m.in. w Sculpture Center and Canada Gallery w Nowym Jorku, oraz w Centrum Sztuki Współczesnej-Zamek Ujazdowski. Zaprezentowała swoje prace na Biennalach w Pradze i Moskwie.

Gabriela Morawetz urodizła się w Krakowie, gdzie ukończyła studia na Akademii Sztuk Pięknych w 1975 roku, studiowała także w Szwajcarii w Centre Contemporaine w Genewie. W latach 1975 - 1983 mieszkała w Wenezueli. Od 1983 roku mieszka i pracuje w Paryżu. Prezentowała swe prace na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych m.in. w USA, Francji, Włoszech, Wenezueli, Japonii, Polsce, Hiszpanii. Najnowsze wystawy indywidualne: Egospheres, Maya Polsky Gallery, Chicago,  2007; "N'Etre," Vent d'Est Gallery, Bordeaux, 2007; "Juego de las Miradas" (retrospektywa), Museo de Arte  Contemporaneo, Caracas, 2006; Illusions,  Signature Gallery, Miami, 2006.

Andrzej Moszyński urodził się w polskiej rodzinie w Anglii. Studiował w Argentynie, gdzie ukończył architekturę na Uniwersytecie w Buenos Aires. Mieszka i pracuje w Nowym Jorku. Swoje prace prezentował na wystawach indywidualnych i zbiorowych m.in. White Box, New York, 2008 (grupowa); Galeria Alberto Sendros, Buenos Aires, Argentyna, 2007 (indywidualna); ?Reconfigure," Pierogi, Brooklyn, NY, 2005 (zbiorowa); Gasworks, Londyn, 1997 (indywidualna); Pierogi, Brooklyn, NY, 1995 (indywidualna).

 Adam Niklewicz urodził się w Zamościu. W 1983 wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie mieszka do dzisiaj. Ukończył studia na Uniwersytecie w Waszyngtonie i SUNY Purchase. Jest laureatem Nagrody Międzynarodowego Centrum Rzeźby (2006 rok). Jego prace były prezentowane w takich miejscach jak: ArtSpace; Galerie fur Landschaftskunst, Hamburg, Niemcy; New Britain Museum of American Art, New Britain, CT; Muzeum w Stamford, CT;  Art Center w Pelham, NY; Grounds for Sculpture oraz w Warszawskiej Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki.

Beata Pankiewicz urodziła się w  Lesku. Ukończyła  School of Visual Arts w Nowym Jorku.  Mieszka i pracuje w Nowym Jorku. Jej prace prezentowane były na licznych wystawach zbiorowych m.in: The Marie Walsh Sharpe Art Foundation, New York; Smack Mellon, New York; Artist Space, New York; Ps.122 Gallery, New York;  Aferro Gallery, New Jersey; Islip Museum, New York; Marvelly Lab, New York; and Visual Art Gallery, New York.  Beata Pankiewicz jest stypendystką Marie Walsh Art Foundation.

 Jagoda Przybylak urodziła się w Warszawie. W 1961 roku ukończyła studia na wydziale architektury Politechniki Warszawskiej. Od 1981 roku mieszka w Nowym Jorku i czynnie uczestniczy w życiu artystycznym miasta. Wykładala m. in. w The New York Institute of Technology. Prezentowała swoje prace na wystawach w Polsce i za granicą m.in.: ?Report, P.A.A.S.," New York (indywidualna); ?Contemporary Polish Photography," New York (zbiorowa; ?Zdjęcie," Mała Galeria, Warszawa (indywidualna); ?100  razy siatka," Mała Galeria, Warszawa, 1969 (indywidualna).

R. H. Quaytman urodziła się w Nowym Jorku w rodzinie z polskim rodowodem. Ukończyła studia na Bard College w Nowym Jorku. Mieszka w Nowym Jorku. Zajmuje się malarstwem. Wykłada w Cooper Union for the Advancement of Art and Science w Nowym Jorku. Brała udział w podyplomowym programie z dziedziny malarstwa w National College of Art & Design w Dublinie, a w 1989 roku została zaproszona do Institut Hautes Etudes en Arts Plastiques (Instytutu Studiów Wyższych Sztuk Plastycznych), w Paryżu we Francji. Otrzymała także Stypendium ?Rome Prize" w 1992 roku. Jest członkiem założycielem oraz dyrektorem galerii Orchard w dzielnicy Lower East Side na Manhattanie. Swoją twórczość prezentowała m.in. na indywidualnych wystawach w Spencer Brownstone Gallery w Nowym Jorku;  Galerie Edward Mitterrand, w Genewie; oraz Momenta Art w Brooklynie w Nowym Jorku.


Roland Schefferski urodził się w Katowicach. Ukończył studia w PaństwowejWyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, gdzie następnie pracował. W 1984 roku podczas podróży do Sztokholmu pozostał za granicą. Obecnie Mieszka i pracuje w Berlinie. Był korespondentem czasopisma ?Obieg." Swoją twórczość prezentował na wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in.: ?WEAST," Berlin, 1988-91; ?Imaginary Hotel," Projekt der Weltdekade fuer kulturelle Entwicklung, Lipsk, 1994; ?SŁUBFURT CITY?," 2004-05 (współrealizacja); ?EIN GESPRAECH - ROZMOWA," 1998 - 2006.

Christian Tomaszewski urodził się w Gdańsku. Ukończył wydział malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Od 1996 roku mieszka w Nowym Jorku. Zajmuje się głównie sztuką instalacji. Jego projekty były pokazywane na wystawach indywidualnych i zbiorowych w USA i Europie.  Był  miedzy innymi stypendystą ISCP w Nowym Jorku, Academie in Rome w Rzymie oraz Fundacji Guggenheima (2008). Od 2008 prowadzi katedrę instalacji na Uniwersytecie w Princeton. Najważniejsze wystawy indywidualne: Michael Wiesehoefer, Kolonia, 2008; ?On Chapels, Caves and Erotic Misery," Sculpture Center, New York, 2007; Kunstforum Ostdeutsche Galerie, Regensburg, Niemcy, 2007; Kunstsammlungen Chemnitz, Niemcy, 2006.

Monika Weiss urodziła się w Warszawie. Ukończyła studia na Akademii Sztuk Pieknych w Warszawie.  Wyjechała do USA w 1996 jako gościnny profesor na Georgia State University. Mieszka i pracuje w Nowym Jorku. Wykłada w Washington College. Jej prace były prezentowane miedzy innymi w Kunsthaus Dresden, Cisneros Fontanals Art Foundation, North Dakota Museum of Art, Chelsea Art Museum i w Instytucie Sztuki Wyspa. W 2005 roku wystawa retrospektywna ?Pięć Rzek" prezentowana była w Lehman College Art Gallery, CUNY w Nowym Jorku.

Paweł Wojtasik urodził się w Łodzi. Po wyjeździe z Polski, mieszkał w Tunezji a następnie, od 1972 roku, w Stanów Zjednoczonych. Mieszka i pracuje w Nowym Jorku. Studia ukończył na Uniwersytecie w Yale. Jeszcze w Polsce, w wieku 14 lat, zaczął robić filmy 8 milimetrowe. Następnie zajął się malarstwem by w 2000 roku powrócić do sztuki wideo.

Krzysztof Zarębski urodził się w Warszawie. Ukończył studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie również wykładał. W 1981 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Mieszka i pracuje w Nowym Jorku. W 1983 roku przyłączył się do nowojorskiej grupy artystycznej Rivington School. Prezentował swoją twórczość na wystawach indywidualnych i zbiorowych m.in. ?1-2-3 Awangarda," CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa 2006; Pardo Sheehan Gallery, New York 1999 (wystawa indywidualna); Zachęta Galeria Sztuki Wspolczesnej, Warszawa 1996 (wystawa indywidualna); CSW Zamek Ujazdowski, Warszawa  1992 (wystawa indywidualna); PS1 Museum, New York,1991.

Ewa Harabasz urodziła się w Częstochowie. Pracowała jako konserwator zabytków w Polsce i we Włoszech. W 1986 roku przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych, gdzie ukończyła College for Creative Studies of Art and Design i uzyskała dyplom na Uniwersytecie Wayne State w Detroit. Obecnie wykłada na Uniwersytecie  Cornell w Nowym Jorku. Uczestniczyła w licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych m.in.: ?Identity and Othernessin in Face of Anxiety," Socio-political Contemporary Art Musum, Jeruzalem, 2008; ?Ikony," Arsenal, Poznan, Le Guern, Warszawa, BWA, Belsko Biala, Wozownia, Torun, 2008; Luxe Gallery, New York, 2007; ?Icon Station," Hartell Gallery, Cornell University, Ithaca, NY; APEX Art, New York; ?Critical Art," Tsinghua University, Beijing; ?Places," Luxe Gallery, New York; Art Athina. Art Expo, Ateny; ?Poza," Real Art Ways, Hartford, CT, 2006.

Krzysztof Wodiczko urodził się w Warszawie, gdzie ukończył Akademię Sztuk Pięknych. Związany był z Galeria Foksal w Warszawie. W 1977 roku wyemigrował do Kanady a następnie do Stanów Zjednoczonych. Obecnie mieszka w Nowym Jorku i jest dyrektorem Center for Advanced Visual Studies na Massachusetts Institute of Technology w Cambridge, MA. oraz od 2008, profesorem w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Zrealizował ponad siedemdziesiąt Projekcji Publicznych na całym świecie, w tym cztery w Polsce. Jego prace były prezentowane  na Biennale w Paryżu, Wenecji, Sao Paulo, Helsinki, Kyoto, Yokohama Trienale, Whitney Bienial w Nowym Jorku, I dwukrotnie w festiwalu Documenta w Kassel. W 2007 roku Akademia Sztuk Pięknych w Poznaniu przyznała mu tytuł doctora honoris causa. Jest laureatem nagrody The Hiroshima Art Prize ?for the international artist' contrubution to the world peace", Nagrody im. Katarzyny Kobro, oraz ostatnio, prestiżowego w USA -Skowgegan Medal for Scupture.

Marek Poźniak urodził się w Czarnkowie. Studiował w Wyższej Szkole Pedagogiczne, absolwent Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Opolu, Wyższego Studium Fotografii ZPAF i MKiS w Warszawie i Control Data Institut w Berlinie. Praca Doktorska na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu u prof. Stefana Wojneckiego. Mieszka w Berlinie. Pracuje jako fotograf i grafik. Jest autorem kilku albumów fotograficznych np. o Czarnkowie i Berlinie, współautor ksiazek poetyckich (wraz z Lechem Galickim). Laureat prestiżowego European Photography Award 1992. Liczne prezentacje indywidualne i zbiorowe  w Polsce, Niemczech, w Czechach, Finlandii, Francji, Słowenii, Australii.

Przemek Zajfert urodził się w Ostrzeszowie. Studiował na Uniwersytecie Wrocławskim. Mieszka w Stuttgarcie. Inicjator pierwszego na płaszczyźnie e-bay projektu artystycznego ?camera obscura 2005/1-inf". Autor licznych albumów fotograficznych i instalacji, zainspirowanych studiami ruchu Eadwearda Muybridge`a, na których tez bazuje rozwijany przez niego od kilkunastu lat, multimedialny język dla niewidomych. Od roku 2007 wędruje  z  camera obscura po Europie i zbiera motywy do edycji 19.59.