Przeskocz nawigację

WYSTAWA LAUREATKI KONKURSU ANEKS

Trap is ready, head is done

Wystawa autorstwa Agnieszki Grodzińskiej

Galeria Aneks GSW, pl. Teatralny 12, Opole 

18 maja do 10 czerwca 2018 roku
WERNISAŻ 18 MAJA GODZ.18.00 

Agnieszka Grodzińska  jest laureatką konkursu: „Aneks - konkurs dla młodych artystów i artystek ".
Kuratorka projektu: Agnieszka Dela-Kropiowska

 

Projekt „Trap is ready, head is done" opiera się na odnalezionym druku przedstawiającym postać „Kowbojki". Ta specyficznie ubrana kobieta staje się wizualnym obrazem zwielokrotnionym, pojawiającym się od tej pory na drukach i w obrazach.

Instalacja w Galerii Aneks wywołuje dyskomfort w odniesieniu do percepcji postaci i jej pola. W kobiecie-widmo majaczącej gdzieś na piaskowym horyzoncie  jest wiele sprzeczności, zakłócających ostrość widzenia. Co bowiem robi ? Czy stoi w pozie gotowej do strzału? Nie, skoro nie widzimy tu żadnej broni. Być może pozuje i kusi nas swoją fizycznością niczym „saloon girl" z tandetnej reklamy, być może przestrzega; pojawiając się na naszej drodze niczym figura policjantki z kartonu?  Sami nie wiemy już, czy jak tytułowa głowa - doświadczamy tu fatamorgany (gdzie każdy element zwielokrotnia się i tworzy swój własny, mamiąc pozornością siły i prawdy wizerunku), czy też ulegamy idyllicznej fantasmagorii obecności zjawy.

 

Agnieszka Grodzińska -  ur. 1984 w Opolu. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (2009r).  Pracuje w Akademii Sztuki w Szczecinie na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów. Zajmuje się analizą procesów widzenia oraz wizualnymi konstrukcjami dyscyplinującymi. Realizuje prace w medium malarstwa, grafiki, instalacji, obrazu wideo, publikacji artystycznych, działań warsztatowych.

Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Rezydentka w "betOnest/The Emergence of a New Art Space", Stolpe/Oder, Brandenburgia, Niemcy 2017 oraz w Schloß Trebnitz Bildungs ‐ und Begegnungszentrum, Trebnitz, Niemcy, 2017, wyszechradzkiego programu rezydencjalnego w Futura Karlin Studio (Praga 2016), laureatka konkursu „Curators Network", Mocak 2012, finalistka konkursu „Talenty Trójki 2013", laureatka Medalu „Młodej Sztuki 2014", oraz rezydencji artystycznych w Institut für Alles Mögliche, Berlin, oraz w Banska ST A NICA Contemporary (2014, BSC) na Słowacji. Autorka kilku publikacji artystycznych oraz esejów o sztuce, przez kilka lat tworzyła autorską kolumnę „Read and Die" w magazynie Artpunkt (wydawanego przez Galerię Sztuki Współczesnej w Opolu). Realizowała liczne wystawy w kraju i za granicą.
____________________________________

 

Konkurs pod Patronatem Prezydenta Miasta Opola
Sponsor Konkursu: Cementownia Odra S.A