Przeskocz nawigację

World Press Photo 2018

24.11.2018 - 16.12.2018

 Już po raz 18 w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu będzie można oglądać najlepsze fotografie prasowe prezentowane w ramach wystawy World Press Photo. Składają się na nią prace nagrodzone i wyróżnione w największym i najbardziej prestiżowym konkursie fotografii prasowej organizowanym przez Fundację World Press Photo w Amsterdamie. Wydarzenie ma charakter cykliczny. W tym roku jest to już 61 edycja.

Do konkursu World Press Photo 2018 zgłosiło się łącznie 4548 fotografów z 125 krajów, zgłaszając ponad 73 tysiące zdjęć. Na czele jury stoi Magdalena Herrera.  Pierwszy raz w historii World Press Photo można było wcześniej poznać pięciu fotografów, którzy ubiegali się Grand Prix. Zwycięzca został ogłoszony 12 kwietnia podczas uroczystej gali w Amsterdamie.

Zwycięzcą tegorocznej edycji został Ronaldo Schemidt i jego zdjęcie pt. "Venezuela Crisis".

Jury wybrało również 42 fotografów w 8 kategoriach:

- Sprawy współczesne,

- Środowisko (nowa kategoria),

- Życie codzienne,

- Wiadomości,

- Projekty długoterminowe,

- Przyroda,

- Ludzie,

- Sport,

- Wydarzenia.

Ekspozycja prezentowana jest w około 45 krajach świata. W Polsce można ją obejrzeć w kilku miejscach, a jednym z nich jest Opole. Corocznie cieszy się ona bardzo dużym zainteresowaniem zarówno opolan jak i osób z innych części naszego kraju.