Przeskocz nawigację

WERNISAŻ W ANEKSIE - PAULINA PŁACHECKA

LINDA DISCOPALMA II

Artystka: Paulina Płachecka
Kuratorka: Ania England

Wernisaż 14 grudnia 2017, godz. 18. (wystawa czynna do 7 stycznia 2018)
Galeria Aneks Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu

Kamp tworzy rzeczywistość odbitą w krzywym zwierciadle, w której szczęście jest karykaturą nieszczęścia, a kłamstwo - błaznując - wyobraża prawdę.
Ostatnia wystawa z kampowego cyklu przenosi nas w świat serialowej Dynastii, która podbijała serca telewidzów we wczesnych latach 90. ubiegłego wieku. Jednak jej kampowa wersja nie skupia się tym razem na glamourze rezydencji Carringtonów, luksusowych limuzynach i oszałamiającej garderobie Alexis, ale na wściekłej bijatyce na strychu pomiędzy Krystle a jej sobowtórem Ritą. Artystka, łudząco podobna do aktorki Lindy Evans, wciela się w obie bohaterki jednocześnie, tworząc alternatywną wersję własnego życia, której jednak daleko do amerykańskiego snu. W świecie „Lindy Discopalmy" Krystle Carrington, ubrana w perfekcyjnie skrojoną garsonkę, bije się w nieskończoność z Ritą w zapętlonej, przerysowanej i groteskowej scenie, która w końcu staje się gorzko-śmieszna, zamieniając nostalgiczne marzenia w rozczarowującą brutalność.
Pisząc swoją książkę o poszukiwaniu szczęścia, Darrin M. McMahon zastanawiał się nad tym, czy nie przypomina ono raczej greckiego mitu o Eurydyce, która znika w momencie, gdy się na nią spojrzy (D. M. McMahon, The Pursuit of Happiness: A History from the Greeks to the Present). Być może dzieje się tak również z marzeniami, które tracą swój urok wtedy, kiedy stają się rzeczywistością, rozsypując się na podłodze niczym zerwany naszyjnik z pereł.
Wystawa po raz pierwszy pokazana została w 2010 roku w Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu jako „Linda Discopalma" w ramach projektu „The Pursuit of Happiness".

Ania England

 

Paulina Płachecka ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu. Dwukrotnie otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010, 2012). W latach 2009-2011 współpracowała z Poznańską Galerią Nowa, Stowarzyszeniem Twórczym NOWA NOWA, organizując cykl wystaw i konkursów „Salted Candy". Od 2006 roku jest członkiem Stowarzyszenia Środek Świata (http://www.srodekswiata.pl), zajmującego się promocją sztuki i szeroko pojętych działań artystycznych. Jest także członkiem Federacji madeinpoznan (http://madeinpoznan.org/). Brała udział w kilkunastu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą, m.in. w 2011 roku - „Left handed triangle" w Poznańskiej Galerii Nowa, w 2010 roku - „Invariably" Independent Space, Berlin / Galeria Nowa, Poznań / Galeria Wieża Ciśnień, Konin. Obecnie zajmuje się set designem i projektowaniem scenografii do klipów, sesji zdjęciowych oraz reklam. Mieszka i pracuje w Poznaniu.