Przeskocz nawigację

Rezydencje artystyczne w GSW

WELTSCHMERZ
Rezydencje artystyczne w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu - pierwsza edycja 2017 r.

Nabór zamknięty

Termin: 10 - 17 listopada oraz 14- 20 grudnia 2017 roku.

Uczestniczki: Zofia Krawiec, Dominika Olszowy.

Efekty rezydencji artystycznej będą widoczne na Instagramie #gswopole w terminie 10-17.11 oraz 14-20 . 12.17r.

Kuratorka: Agnieszka Dela-Kropiowska
Konsultacje literaturoznawcze: Sabina Wojtasiak 

Weltschmerz, dosłownie „ból świata", „ból istnienia". Depresja, smutek, apatia, wynikające z myśli o niedoskonałości świata; sentymentalny pesymizm; chandra - tak pojęcie definiuje słownik. Po raz pierwszy użył go preromantyk niemiecki Jean Paul, ale „ból istnienia" rozprzestrzenił się po całym kraju dopiero w 1774 za sprawą Goethego i jego sławnej powieści Cierpienia młodego Wertera
W XVIII wieku weltschmerz był czymś więcej niż chandrą. Ze  świadomości niesprawiedliwości społecznych wynikała całkowita niechęć do przystosowania się, ale także bierność wobec niej i brak buntu. Człowiek ogarnięty weltschmerzem był zamknięty w świecie swojej własnej wrażliwości, popadał w skrajną melancholię, uciekał w świat poezji, natury.

Czym jest jednak weltschmerz dzisiaj? Słowo pomimo upływu czasu i obcego brzmienia mocno zakorzeniło się w języku, a szczególnie w popkulturze. Wraz ze zmianą użytkownika zmieniło się również znaczenie. Dziś określenia weltschmerz często używamy prześmiewczo, aby wyrazić irracjonalność odczuwanego przygnębienia. Dzisiejszy „ból istnienia" to rozegzaltowana, patetyczna melancholia. Zaniknęła społeczna i filozoficzna strona tego stanu, rozbudował się za to skierowany na człowieka psychologiczny aspekt romantycznej chandry. 

Program rezydencji w WELTSCHMERZ  przeznaczony jest dla myślicieli i myślicielek, artystów i artystek  zmagających się z rzeczywistością. Galeria Sztuki Współczesnej proponuje uczestnikom tygodniowy pobyt w Opolu, umożliwiając doświadczanie rzeczywistości z dala od centrum kraju, w rzeczywistości niekurortowej, nie oferującej morza, gór ani spektakularnych zabytków. W programie rezydencji zachęcamy uczestników do przebywania w pokoju hotelowym, na tarasie galerii z widokiem na zatapiające się we mgle miasto, proponujemy spacery po terenach zielonych oraz zachęcamy do  doświadczania płaskiego krajobrazu. Darujemy uczestnikom/uczestniczkom czas dla siebie...

Uczestniczki rezydencji 2017 będą publikować w sieci zdjęcia lub filmy oznaczone #gswopole, zainspirowane pobytem lub zrealizują inne  działania na portalach społecznościowych. Uczestniczki spotkają się ponadto z mieszkańcami miasta w ramach interwencji artystycznej bądź autorskiego wykładu.

  

#gswopole

  

Zofia Krawiec - (ur. w Poznaniu) krytyczka sztuki, kuratorka, dziennikarka kulturalna i artystka. Prowadzi feministyczny projekt instagramowy pt. Nuerotic Girl. Autorka książki "Miłosny Performans". Mieszka i pracuje w Warszawie.

________________________________________

Dominika Olszowy - (ur. w Gorzowie Wlkp.) artystka, realizuje prace na pograniczu różnych mediów, wykorzystując m.in. wideo, performans, instalację i scenografię. Absolwentka kierunku intermedia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu w pracowni wideo prof. Marka Wasilewskiego. Tworzy efemeryczną Galerię Sandra. Współtworzyła radykalną grupę hip-hopową Cipedrapskuad. Członkini i współzałożycielka gangu motorowerowego Horsefuckers M.C.  Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mieszka i pracuje w Warszawie.