Przeskocz nawigację

Program wieczoru/ otwarcie wystawy TERAŹNIEJSZOŚĆ?

Otwarcie wystawy TERAŹNIEJSZOŚĆ?

Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu
27 maja, sobota


 W programie wieczoru:

- godz.19.00 - oprowadzanie Kamili Bondar i Oskara Dawickiego,

- godz. 21.00 - projekcja filmu „Performer" reż. Maciej Sobieszczański, Łukasz Ronduda (foyer Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu). Po filmie możliwość rozmowy z Oskarem Dawickim. 
 
Tego dnia wystawa w GSW czynna do godz.22.00.
WSTĘP WOLNY!
    
Więcej informacji o wystawie w zakładce WYSTAWY:
http://galeriaopole.pl/pl/terazniejszosc
_________________________________ 

 Opis Filmu:

"Performer" to dynamiczna, pełna punkowej energii opowieść o Oskarze Dawickim (grającym samego siebie), jednym z najbardziej oryginalnych i najbardziej interesujących współczesnych artystów. Tematem przewodnim jego sztuki jest poszukiwanie odpowiedzi na pytanie czy Oskar Dawicki... w ogóle istnieje.

W filmie poznajemy Dawickiego w momencie przełomowym, gdy jego Mentor (Zbigniew Warpechowski) jest umierający. Warpechowski jest także mistrzem Najdroższego (Andrzej Chyra), przyjaciela Oskara z dzieciństwa, a obecnie także rywala, który postawił na bardziej komercyjną sztukę i odniósł ogromny sukces finansowy. Skomplikowane relacje łączą Dawickiego również z Galerzystką (Agata Buzek), która jest jego marszandką oraz kochanką. Tak jak w przypadku całej twórczości Dawickiego, tak i tutaj normy społeczne i moralne zostają podważone.

Poprzez obsadzenie Dawickiego w roli samego siebie „Performer" oddaje specyficzną podwójność tego artysty: jego balansowanie pomiędzy byciem sobą
a graniem siebie, pomiędzy rzeczywistością a performensem, pomiędzy życiem a sztuką, możliwością oddania prawdy o człowieku w filmie, a niemożliwością jej uchwycenia.

"Performer" to pierwsza w historii wystawa dzieł sztuki, zrealizowana w formie  filmowej. Mieszanka performensu i gry aktorskiej oraz zdjęć dokumentalnych
z fabularną narracją dają zaskakujący obraz świata sztuki współczesnej.

Producent: Wajda Studio  

____________________________

Organizator: Galeria Sztuki Współćzesnej w Opolu
Współorganizacja: Fundacja Sztuki Polskiej ING

Partner wernisażu: Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu