Przeskocz nawigację

O Galerii

Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu (GSW) jest miejską instytucją kultury działającą w obecnym kształcie od 1992 roku. Historia GSW sięga 1958 roku, kiedy to w Opolu powstało Biuro Wystaw Artystycznych. Galeria pod obecną nazwą jest jego kontynuatorką. GSW realizuje swój program w trzech budynkach: pomieszczeniach Galerii Sztuki Współczesnej, Galerii Aneks GSW oraz Artpunkcie - Centrum Edukacji Artystycznej

GSW zajmuje się prezentacją sztuki współczesnej; najciekawszych zjawisk sztuki polskiej oraz międzynarodowej, organizuje wystawy młodych polskich twórców i realizuje projekty ukazujące klasyków współczesności.  Jednym z podstawowych zadań placówki jest promocja najciekawszych twórców związanych z opolskim środowiskiem artystycznym.

Co roku GSW realizuje 10 dużych wystaw w salach głównych oraz kilka w Galerii Aneks GSW, w przestrzeni miejskiej Opola oraz poza granicami Polski.  

Od 2008 roku GSW organizuje Biennale Ars Polonia.  Celem projektu jest zbadanie polskiej diaspory artystycznej i jej wkładu kulturowego w rozwój społeczności krajów zamieszkania, a tym samym ukazanie jak polscy artyści wpisują się mainstream sztuki światowej. Biennale jest interdyscyplinarną wystawą, której towarzyszą działania w przestrzeni miejskiej Opola.

Od 2003 roku GSW realizuje projekt Sztuka bez granic, który obecnie przekształcił się w program rezydencji artystycznych pn. Logografowie. Celem projektu jest nawiązanie międzynarodowej współpracy artystycznej i promocja młodych twórców.

Od 2009 roku GSW jest wydawcą czasopisma o sztuce Artpunkt. Jest on jednym z najciekawszych periodyków traktujących o aktualnych zjawiskach sztuki polskiej i międzynarodowej, dostępny w całym kraju, w najważniejszych muzeach, galeriach oraz ośrodkach akademickich.

Najbardziej popularną prezentacją w GSW jest od lat wystawa World Press Photo, przyciągająca tysiące zwiedzających.

Od 2008 roku GSW realizuje program Lato Filmów w GSW - plenerowe projekcje filmowe na  pl. Teatralnym w Opolu, skupiające odbiorcę na ambitnym kinie z całego świata.

Program edukacyjny realizowany jest w budynku ARTPUNKT - CENTRUM EDUKACJI ARTYSTYCZNEJ. Znajduje  się tam  pracownia plastyczna wyposażona w narzędzia warsztatowe (prasę graficzną, piec ceramiczny, zaplecze malarskie),  biblioteka z czytelnią oraz pokoje gościnne.  Kursy, wykłady i warsztaty dla dorosłych oraz dzieci realizowane są przez cały rok szkolny.

  

STRATEGIA PROGRAMOWA 2017 

eksCENTRYZM

Mottem działań galerii w 2017 roku jest eksCENTRYZM - zarówno ze względu na usytuowanie Opola na mapie Polski, ze wszystkimi towarzyszącymi temu konsekwencjami kulturalnymi, artystycznymi i społecznymi, jak i na szerszy kontekst kosmicznego odizolowania niezwykłego zakątka wszechświata jakim jest Ziemia - tu temperatury, gęstości i prędkości bardzo odbiegają od sytuacji w innych częściach naszego uniwersum, co prowadzi do wielu istotnych trudności w percypowaniu i pojmowaniu rzeczywistego charakteru wszechświata.

Pragniemy podjąć tematy lokalności - szczególnie w ramach obchodów 800-lecia Miasta Opola. Jak również zająć się problemami regionalnego i centralnego obiegu sztuki, możliwościami wytworzenia alternatywnych form kultury, a także alternatywnych form percepcji, być może bardziej adekwatnych niż „zdroworozsądkowe" normalizacje. Nie będziemy pomijać tego, co ekscentryczne, niecodzienne, niemieszczące się w normatywnych kategoriach. Otwieramy pytania o normalność.

 Zobacz prezentację z zapowiedzią programu GSW Opole na rok 2017 przygotowana na MIŁOŚNIKA - święto miłosników sztuki (27.01.2017) PREZENTACJA